Jesteś tutaj: Strona główna > About

About

31.03–17.05 (finisaż 16.05.2015, godz. 18.00)
Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1, sala wystaw czasowych CSP

„About” to eksperyment dotyczący scenografii, bawiący się faktem, że prawie niemożliwe jest pokazanie scenografii na ekspozycji. To, co zwykle prezentowane jest na wystawach, to albo dokumentacja procesu tworzenia scenografii (modele, rysunki), albo dokumentacja produktu (zdjęcia, filmy) lub, w najlepszym przypadku, fragmenty projektu wyjęte z kontekstu przedstawienia prezentowanego na żywo. Niniejsza wystawa prezentuje plastykę sceniczną „opowiedzianą od nowa” – scenografię autorstwa jednego artysty widzianą przez innego twórcę i przedstawioną w wideo-eseju.

Do tego eksperymentu zaproszono czterech projektantów młodego pokolenia. Kamila Polívková, Lucia Škandíková, Marek Cpin i Antonín Šilar współpracują z największymi czeskimi teatrami, a także realizują własne projekty związane z mediami, społeczeństwem, site specific, modą itp. Każdy z nich mógł wybrać, o kim [about] chce „mówić”. Twórcy przedstawiają również ważny, a często pomijany w wystawach opartych na figurze kuratora punkt widzenia, wynikający niejako z samego wnętrza tematu, którym jest proces twórczy i rola artysty.

Realizacja projektu:
Kurator: Sodja Lotker