Jesteś tutaj: Strona główna > Centrum Scenografii Polskiej > Festiwal Nowej Scenografii > DEBATY // Festiwal Nowej Scenografii

DEBATY // Festiwal Nowej Scenografii

Debata light design: “Głębia światła”

Moderator: Filip Pawlak

23 września, godz. 16.30–18.30

Muzeum Śląskie w Katowicach

 ul. T. Dobrowolskiego 1, sala H, P-4

wstęp wolny

 

Światło posiada plastyczność graniczącą z cudem. Może oddać wszystkie odcienie jasności, wszelkie możliwości kolorystyczne i całą paletę barw, a także zmienność ruchu; może stwarzać mrok i cień, rozsiewać w przestrzeni harmonię drgań na podobieństwo muzyki. Dzięki niemu dysponujemy całą siłą ekspresji przestrzeni, którą możemy wykorzystać w służbie aktora.

Adolphe Appia

 

Przez wiele lat pojęcie reżyserii świateł w Polsce było i jest nadal pomijanie, szczególnie w kwestii nagród i wyróżnień przyznawanych twórcom teatralnym. Czy reżyseria świateł jest zatem sztucznym tworem? – na to pytanie m.in. będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty. W każdym okresie historii teatru światło grało bardzo ważną rolę w kreowaniu iluzji i atmosfery na scenie. W konsekwencji rozwoju techniki w XX wieku nikt już nie kwestionuje kolejnego faktu: liczba, jakość oraz różnorodność urządzeń oświetleniowych w teatrach jest narzędziem twórczym i w odpowiednich rękach może stać się artystycznym sposobem wyrażania emocji.

 

Debata: „Fotografia wszędzie czyli nigdzie” Forum Fotografii Teatralnej

Moderator: Ewa Bolińska-Gostkowska

 

24 września, godz. 16.30–18.30

budynek Centrum Scenografii Polskiej, sala wystaw czasowych

ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

wstęp wolny


 

Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji Forum Fotografii teatralnej będzie debata, podczas której twórcy i eksperci zastanowią się, jak ostatnia dekada dominacji fotografii cyfrowej i jej nieograniczonych możliwości prezentacji przez Internet wpłynęła na przekaz zawarty w zdjęciach.
Żyjemy w czasach wszechobecnych mediów: ogólnoświatowych, regionalnych, branżowych, społecznościowych, które posługują się niepoliczalną już ilością obrazów. My również włączamy się w ten proces produkując kolejne fotografie, filmy i udostępniając je swoim najbliższym, znajomych oraz nieznanym odbiorcom. Przeszliśmy transformację i obecnie inaczej odbieramy znaczenie, informację, estetykę obrazów niż kilkanaście lat temu w epoce „przedsmartfonowej” i raczkującego Internetu.