Jesteś tutaj: Strona główna > Centrum Scenografii Polskiej > Festiwal Nowej Scenografii > Forum Fotografii Teatralnej 2016 - nabór na warsztaty i masterclass

Forum Fotografii Teatralnej 2016 - nabór na warsztaty i masterclass

4. EDYCJA FORUM FOTOGRAFII TEATRALNEJ

warsztaty // masterclass

 

14–19 WRZEŚNIA 2016, Warsztaty wideo z Maciejem Włodarczykiem

Forum Fotografii Teatralnej // Muzeum Śląskie // ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice / sala I, P-4

 

 

>>>>>>>>>>>>>  U W A G A! NABÓR PRZEDŁUŻONY DO 9 WRZEŚNIA >>>>>>>>>>>>> 

OPIS WARSZTATÓW:
Warsztaty wideo z Maciejem Włodarczykiem skierowane są do amatorów, freelanserów, aktywistów, studentów kulturoznawstwa i nowych mediów, fotografów, członków stowarzyszeń, fundacji, osób zainteresowanych nabywaniem i doskonaleniem swoich kompetencji w zakresie pracy z obrazem.
 
Zadaniem uczestników będzie realizacja teasera, trailera, making offów oraz pełna rejestracja spektaklu teatralnego odpowiadająca profesjonalnemu zleceniu dokumentacji wideo. Obróbka i montaż powstałych materiałów odbywać się będzie pod opieką prowadzącego. Uczestnicy zaprezentują swoje prace w formie publicznej prezentacji w trakcie Festiwalu Nowej Scenografii (24.09.2016). Interesującym aspektem warsztatów będzie praca grupy przy dokumentacji powstającego wówczas spektaklu teatralnego „Miejsce zdarzenia” autorstwa Maćko Prusaka, Marty Giergielewicz oraz Bartłomieja Jana Sowy. Spektakl jako before Festiwalu Nowej Scenografii zostanie zaprezentowany premierowo  16 oraz 17 września w przestrzeni parkingu podziemnego Muzeum Śląskiego (ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice).

„Warsztaty poświęcone są realizacji materiałów wideo, czyli składają się z kilku dziedzin sztuki filmowej. Operatorka, montaż i post produkcja to osobne dziedziny wiedzy. Praca z dźwiękiem to także inna bajka. Musimy mieć tego świadomość. Dla każdego droga dochodzenia do tych umiejętności jest inna. Ja początkowo pisałem teksty, dopiero później zacząłem pracę w radiu, gdzie uczyłem się podstaw montażu dźwięku, pracy z głosem.
Kamera pojawiła się stosunkowo późno, montaż rozumiany jako „sklejanie obrazków” również… Do dziś jestem przekonany że jest to subiektywne - bardziej interesuje mnie CO niż JAK. Może wynika to z reporterskich korzeni.
Szukamy ludzi otwartych na nowe doświadczenia, eksperymenty, chcących uzyskać pełen obraz dotyczący realizacji materiału wideo specyficznej formy, jaką bez wątpienia jest teatr.
Zapraszamy fotografów zainteresowanych realizacją video, studentów kierunków humanistycznych, wideo amatorów oraz profesjonalistów chcących poszerzyć wiedzę o nowe umiejętności.
Mała grupa i intensywny tydzień pracy zapewnią gruntowne zapoznanie się z procesem powstawania kilku form (trailer, teaser, making off).”

Maciej Włodarczyk


ZGŁOSZENIA // SZCZEGÓŁY ORGANIZACYJNE

Do pobrania: formularz zgłoszenia

Do pobrania: regulamin

Wypełnione, podpisane i zeskanowane formularze zgłoszenia przyjmujemy do 9 września 2016 r. pod adresem mailowym: r.wyrwich@muzeumslaskie.pl

Potrzebny sprzęt: aparaty cyfrowe z funkcją filmowania, kamery wideo, sprzęt audio, statywy i stabilizatory, komputery z oprogramowaniem do montażu (może być wersja trial Adobe 30 dni).
Posiadanie własnego sprzętu będzie dodatkowym atutem, lecz nie jest warunkiem udziału w warsztatach. Organizatorzy oraz prowadzący zapewnią dostęp do niezbędnego sprzętu w trakcie trwania warsztatów.

Organizatorzy zastrzegają, że udział w warsztatach jest jednocześnie deklaracją udziału w publicznej prezentacji materiałów w dniu 24.09.2016.
Liczba miejsc ograniczona.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Pierwsze spotkanie z uczestnikami zajęć: 14.09.2016, 11.00 sala I, P-4, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice. Godzinowy system pracy ustalony zostanie z uczestnikami warsztatów w dniu pierwszego spotkania.

MACIEJ WŁODARCZYK
Absolwent Politologii na WSNHiD oraz Produkcji Mediów Cyfrowych na PWSFTVIT. Poznański dziennikarz i producent, związany przez lata z alternatywną stacją radiową Afera, gdzie był reporterem, prowadzącym, szefem działu kultury. Od 2008 do 2015 roku prowadził wraz z Maciejem Sierpniem dokumentację wydarzeń kulturalnych z naciskiem na jej pozainstytucjonalne przejawy w ramach projektu www.qpoznan.tv.
Okazjonalnie reporter programu Wydarzenia (Polsat) oraz programu Logistyk (TVN CNBC BIZNES). Rzecznik prasowy festiwalu teatralnego Malta 2008, pomysłodawca i współrealizator projektu Poznań 2016.tv dla Urzędu Miasta Poznania (offline). Pomysłodawca i współrealizator miniportalu teatrniezalezny.tv Prezes Fundacji Render. Stałe współpracuje z Teatrem Ósmego Dnia, Fundacją Mały Dom Kultury, Teatrem Usta Usta Republika.
http://maciejwlodarczyk.com

 


20–24 WRZEŚNIA 2016, Masterclass fotografii teatralnej z Adamem Golcem

Forum Fotografii Teatralnej // Muzeum Śląskie // ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice // al. W. Korfantego 3

 

 

OPIS WARSZTATÓW:
Masterclass fotografii teatralnej to wyjątkowa okazja do poszerzenia swojej wiedzy, uruchomienia wrażliwości i uzyskania świadomości fotografowania dzięki spotkaniu, konsultacji i pracy pod kuratelą znakomitego fotografa i videografa Adama Golca. Oferta warsztatu mistrzowskiego skierowana jest do osób posiadających już kompetencje fotograficzne i chcących pogłębić swój warsztat, poddać go weryfikacji w trakcie rozmowy oraz wspólnej pracy z prowadzącym.

Aktywności grupy skupione będą na artystycznej dokumentacji działań prowadzonych w przestrzeniach instalacji scenograficznych autorstwa Justyny Łagowskiej, Aleksandry Wasilkowskiej, Małgorzaty Szydłowskiej oraz Mirka Kaczmarka, które swoją odsłonę będą miały w trakcie Festiwalu Nowej Scenografii. Niezwykłe światy staną się pretekstem do twórczej konfrontacji z aktorem, kostiumem, scenografią i przestrzenią. Prowadzący będzie zachęcał do odejścia od typowych reporterskich kadrów i do aktywnych poszukiwań własnego, subiektywnego spojrzenia na gotowe dzieła scenografów i reżyserów teatralnych. Finałem przedsięwzięcia będzie wystawa fotograficzna (wernisaż : 24.09.2016) zrealizowana z udziałem uczestników warsztatu. Jesteśmy przekonani, że kilka intensywnych dni pracy pozwoli uczestnikom fotografować lepiej, ciekawiej oraz bardziej świadomie.

 

ZGŁOSZENIA // SZCZEGÓŁY ORGANIZACYJNE

Do pobrania: formularz zgłoszenia

Do pobrania: regulamin

Wypełnione, podpisane i zeskanowane formularze zgłoszenia przyjmujemy do 9 września 2016 r. pod adresem mailowym: r.wyrwich@muzeumslaskie.pl

Regulamin warsztatów oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie Muzeum Śląskiego.

Organizatorzy nie zapewniają sprzętu fotograficznego dla uczestników warsztatów.
Liczba miejsc ograniczona.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Miejsce warsztatów: sala wystaw czasowych Centrum Scenografii Polskiej oraz sala 209 al. W. Korfantego 3.
Pierwsze spotkanie z uczestnikami zajęć: 20.09.2016, 11.00 sala wystaw czasowych budynek Centrum Scenografii Polskiej, ul. T. Dobrowolskiego 1. Godzinowy system pracy ustalony zostanie z uczestnikami warsztatów przez prowadzącego indywidualnie w dniu pierwszego spotkania.


ADAM GOLEC
Absolwent PWSFTviT w Łodzi, fotograf, videograf. Wielokrotnie nagradzany w konkursach fotograficznych, Fotografii Teatralnej, Grand Press Photo, Newsreportaż, BZWBK Press Foto czy w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej.
Autor zdjęcia znajdującego się w kanonie polskiego fotoreportażu, na którym uwiecznił wzruszającą reakcję Wisławy Szymborskiej na wiadomość o przyznaniu jej Nagrody Nobla. Przez lata również jej zaufany portrecista. Do własnego gwiazdozbioru portretowanych osób zebrał Mario Vargasa Llosę, Johna Malkovicha, Ludwika Jerzego Kerna, Petera Greenawaya, Stanisława Lema, Orhana Pamuka, Andrzeja Stasiuka i wiele innych interesujących postaci.
Adam Golec jest także autorem fotografii w publikacjach polskich autorów, m.in. do książki Joanny Bator Wyspa Łza, zbioru wywiadów z Andrzejem Stasiukiem, a także rozmów z Ojcem Leonem Knabitem w książce Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko.
Eseista i dokumentalista fotograficzny. Bohaterami jego reportaży bywali niepełnosprawni zdobywający Kilimandżaro, członkowie Tamilskich Tygrysów i ofiary wojny domowej na Sri Lance. Buduje przejmujące historie fotograficzne, dokumentujące losy osób postawionych w trudnych sytuacjach życiowych (Anna Krupa, urodzona bez rąk kobieta, która samotnie wychowuje córkę), historie osadzone w okrytych tabu przestrzeniach społecznych (tancerki Go-Go). Obecnie skoncentrowany na kreacji fotograficznej, której inspiracje zakorzenione są w wielu zdobytych dotychczas realnych doświadczeniach.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego zaprasza również młodych scenografów, kostiumografów i projektantów plastyki teatralnej do wzięcia udziału w spotkaniach z doświadczonymi i cenionymi twórcami współczesnej  sceny teatralnej. Dwudniowe warsztaty poprowadzą Justyna Łagowska, Mirek Kaczmarek, Małgorzata Szydłowska oraz Aleksandra Wasilkowska. Nabór potrwa do 12 września.

Informacje o naborze