Ścieżki zwiedzania dla niewidomych i niedowidzących

Sztukę przez dotyk – udostępnienie zbiorów galerii malarstwa polskiego XIX i XX w. osobom niewidomym i niedowidzącym w formie stałej trasy zwiedzania udało się przenieść do nowej siedziby i wzbogacić o kolejne elementy.

Ścieżki zwiedzania dla osób z dysfunkcjami wzroku, podobnie jak było to w starym gmachu, umożliwiają tyflografiki (reliefy z trójwymiarowo przetworzoną reprodukcją wybranych obrazów).

Reliefy są zaopatrzone w opisy (audiodeskrypcje) w alfabecie Braille’a lub czarnodrukowe – do odczytania przez osobę towarzyszącą. W skład ścieżki wchodzą:
Wystawa sztuki polskiej 1800 – 1945 – 9 reliefów.
Wystawa sztuki polskiej po 1945 roku – 4 reliefy.

W nowej siedzibie poszerzono ścieżkę o wystawę Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów .

Udogodnienia dla niewidomych i słabo widzących na wystawie Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów :
• Aranżacja wystawy bogata w makiety, repliki i elementy scenograficzne odtwarzające wygląd i klimat miejsc opisywanych przez tok zwiedzania. Wszystkie są dostępne do oglądania dotykowego. Dodatkową pomocą jest oferta oprowadzania audiodeskrypcyjnego. Zgłoszenia w Dziale Edukacji, tel. 32 77 99 319, 32 77 99 316.
• Bogata oprawa dźwiękowa – tło dźwiękowe zmieniające się w każdej z sekwencji wystawy, oddające jej klimat i charakter.
• Reliefy przybliżające wygląd wybranych oryginalnych zabytków pokazywanych na wystawie, bądź ułatwiające zrozumienie przekazywanych treści merytorycznych (mapy, plany). Reliefy mają opisy w wersji brajlowskiej i czarnodrukowej, dostępne do wypożyczenia w kasie.

Dodatkowe udogodnienia dla niewidomych:
• informator brajlowski z mapkami dostępny w kasie,
• przy wejściu infokiosk z automatycznym lektorem (odsłuch przez słuchawkę) oraz możliwością powiększania tekstu i zmiany kontrastu ekranu.