Jesteś tutaj: Strona główna > Dla zwiedzającego > Udogodnienia dla osób z dysfunkcjami

Udogodnienia dla osób z dysfunkcjami

Wychodząc naprzeciw potrzebom odbiorców, przestrzeń Muzeum Śląskiego zorganizowana jest tak, by z oferty muzealnej mogły samodzielnie korzystać osoby z niepełnosprawnościami i z ograniczoną sprawnością, w tym niepełnosprawni ruchowo oraz niewidomi.

Uwaga! Istnieje możliwość oprowadzania audiodeskryptywnego po wystawach dla grup zorganizowanych po wcześniejszym zgłoszeniu grupy w Dziale Edukacji: tel. 32 779 93 16, e-mail: edukacja@muzeumslaskie.pl.

Udogodnienia wprowadzone w Muzeum Śląskim to przede wszystkim:
- brak barier architektonicznych,
- wejścia pozbawione progów,
- możliwość przemieszczania się przy pomocy wind, ramp i schodów ruchomych,
- toalety dostosowane dla niepełnosprawnych, w tym osób na wózkach,
- miejsca wydzielone na parkingu, z łatwym dostępem z części podziemnej do przestrzeni wystawowych i biur,
- komfort zwiedzania podnoszą miejsca wypoczynkowe (siedziska) rozmieszczone w salach ekspozycyjnych, holu i korytarzach.

Ścieżki zwiedzania dla niewidomych i niedowidzących umożliwiają osobie niewidomej / niedowidzącej dotknięcie tyflografiki (reliefu z trójwymiarowo przetworzoną reprodukcją wybranych obrazów). Reliefy są zaopatrzone w opisy w alfabecie Braille’a lub czarnodrukowe – do odczytania przez osobę towarzyszącą. W skład ścieżki wchodzą:
Wystawa sztuki polskiej do 1945 roku – 9 reliefów.
Wystawa współczesnej sztuki polskiej – 4 reliefy.
Wystawa Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów – 10 reliefów.
Na ekspozycji o historii Górnego Śląska wprowadzona została bogata oprawa dźwiękowa – tło dźwiękowe zmieniające się w każdej z sekwencji wystawy oddaje jej klimat i charakter. Informacje szczegółowe prezentowane w multimediach mają też wersję mówioną – można wysłuchać całego merytorycznego kontekstu wystawy. Przekaz jest podany w mowie śląskiej. Ekspozycję wzbogacają reliefy przybliżające wygląd wybranych oryginalnych zabytków pokazywanych na wystawie, bądź ułatwiające zrozumienie przekazywanych treści merytorycznych (mapy, plany). Reliefy mają opisy w wersji brajlowskiej i czarnodrukowej, dostępne do wypożyczenia w kasie.

Aby ułatwić dotarcie do sal wystawowych w korytarzach i ciągach komunikacyjnych także znajdują się udogodnienia dla niewidomych:
- prowadnice podłogowe z punktami uwagi,
- windy głośnomówiące oznakowane Braillem.

Ścieżki doprowadzające znajdują się też na zewnątrz. Kierując się wzdłuż nich osoba niewidoma może dotrzeć do każdego z budynków na terenie muzeum: do części biurowo-administracyjnej, wystawowej, siedziby Centrum Scenografii Polskiej i do restauracji. We wnętrzach zostanie poprowadzona do miejsc kluczowych: recepcji, kas, szatni, toalet, punktów informacyjnych, wind i schodów, także do lady w kafeterii i sklepie.

Dla wygody gości zostały też opracowane przewodniki wydrukowane w alfabecie Braille’a , zawierające wypukłe mapki terenu i krótkie opisy wszystkich ważnych miejsc. Są one nieodpłatnie użyczane w kasach, a ich zadaniem jest pomoc w oswojeniu nieznanego miejsca i wsparcie w poruszaniu się po nim.

Na szczególną uwagę w systemie informacyjnym Muzeum Śląskiego zasługuje infokiosk, umieszczony przy wejściu głównym. Zawiera szereg usprawnień, dzięki którym korzystać z niego mogą praktycznie wszyscy,  bez względu na rodzaj niepełnosprawności. Są to:
– obniżany pulpit dla osób niskich i na wózkach,
– opcja z automatycznym lektorem dla niewidomych i słabowidzących - odsłuch przez słuchawkę,
– możliwość powiększania tekstu i zmiany kontrastu ekranu dla słabowidzących,
– opcja łączenia się systemem Skype z tłumaczem języka migowego i tłumaczenia symultanicznego dla niesłyszących.