SZTUKA NA ŻYWO

Jak funkcjonują pracownie współczesnych artystów? Jak wygląda proces powstania dzieła? W jaki sposób budowana jest dzisiaj relacja uczeń – mistrz? Nowy cykl spotkań „Sztuka na żywo” organizowany przez Muzeum Śląskie oraz Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach pozwala poznać czołowych śląskich artystów współczesnych w niecodzienny sposób – przez miejsce ich pracy.

Artysta w pracowni – tak w skrócie można określić nowy cykl edukacyjny, który od stycznia został zainaugurowany w Muzeum Śląskim. Główna idea spotkań „Sztuka na żywo”, adresowanych do młodzieży i dorosłych, to poznanie cenionych śląskich twórców współczesnych związanych z katowicką ASP. Muzeum Śląskie postanowiło jednak zrobić to zaglądając do ich pracowni. Do współpracy zaproszono sześciu artystów-pedagogów reprezentujących różne formy wyrazu: prof. Zbigniewa Blukacza, dr. Szymona Kobylarza, prof. Jacka Rykałę, prof. Józefa Budkę, prof. Jana Szmatlocha, prof. Andrzeja Tobisa oraz prof. Sławomira Brzoskę.

Program spotkań:

08.04.2017 / sobota

ASPEKT PRZYGODOWY WE WSPÓŁCZESNYCH DZIAŁANIACH ARTYSTYCZNYCH

Prezentacja pracowni prof. Andrzeja Tobisa

Prowadzenie: prof. Andrzej Tobis, Bartek Buczek

godz. 16.00 / wstęp 1 zł / sala edukacyjna A

20.05 / sobota / Noc Muzeów

SŁAWOMIR BRZOSKA – SZTUKA W DRODZE: INSTALACJE I SZKICE W PODRÓŻY

Prezentacja twórczości prof. Sławomira Brzoski

Prowadzenie: prof. Sławomir Brzoska

godz. 20.30 / wstęp wolny / czytelnia Biblioteki Muzeum Śląskiego

10.06 / sobota / Industriada
O AKWAFORCIE, ŚLĄSKIEJ TOŻSAMOŚCI i PRACOWNI „METALU”
Prezentacja artystycznego dorobku prof. Jana Szmatlocha i jego studentów połączona z pokazem warsztatu druku wklęsłego.
Prowadzenie: prof. Jan Szmatloch
godz. 16.00 / wstęp wolny / sala edukacyjna A