Znani i zapomniani

Muzeum Śląskie w Katowicach

ul. T. Dobrowolskiego 1

Sala edukacyjna A

W kolekcji Muzeum Śląskiego znajdują się dzieła wielu słynnych malarzy. Zwiedzając ekspozycję stałą, możemy też zobaczyć obrazy artystów mniej rozpoznawalnych oraz takich, których nazwiska zostały zapomniane. W każdym wykładzie będzie mowa i o tych znanych, i o tych mniej znanych. Okazuje się bowiem, że życiorysy mniej popularnych artystów są równie fascynujące, a ich twórczość dorównuje poziomem mistrzom. Cykl stawia więc także pytania o mechanizmy rządzące historią sztuki: dlaczego pewne nazwiska zostają, a inne ulegają zapomnieniu.

Każdy wykład jest połączony ze zwiedzaniem Galerii sztuki polskiej 1800-1945.
Prowadzenie: Agata Stronciwilk

28.03.2017, godz. 17.00, Mistrzynie portretu w Paryżu: Olga Boznańska i Mela Muter

Olga Boznańska jest bez wątpienia jedną z najbardziej znanych polskich malarek. Sławę zyskała dzięki swej twórczości portretowej. Jak jednak zobaczymy, portrety to nie jedyny temat, który podejmowała artystka. Mela Muter tworzyła i mieszkała w Paryżu w tym samy czasie co Boznańska. Przez pewien czas ich pracownie znajdowały się obok siebie, zdarzało się także, że wystawiały swe prace razem na wystawach. Muter także zyskała duże uznanie jako portrecistka. Dlaczego jednak została zapomniana?