"Człowiek jako najwyższa wartość i źródło formy” – ostatnie dni wystawy Józefa Szajny

Uwaga! Nastąpiły zmiany w programie finisażu - zaplanowany wykład dr Bożeny Kowalskiej o Józefie Szajnie nie odbędzie się. Prelekcję o twórczości artysty wygłosi Jolanta Niedoba.

Sztuka Szajny to protest przeciwko pogardzie, wojnie i totalitaryzmom - w obecnej sytuacji geopolitycznej świata uruchamia kolejne konteksty, nabiera nowych znaczeń. Jeszcze tylko kilkanaście dni potrwa wystawa Józefa Szajny w Centrum Scenografii Polskiej.

Zmieniły się kryteria pojmowania świata, zaś kategorie estetyczne obowiązujące jeszcze na początku XX wieku – stały się anachroniczne. Szajna poszukiwał nowych środków wyrazu, jego sztuka jest wyrazem krzyku, wyrasta z osobistych doświadczeń artysty, które nabierają uniwersalnego wymiaru. Jak powiedział artysta: „Człowiek nie jest wolny od lęku. Więc sięgam w swojej sztuce po symbole, po znaki przedmiotów, aby stała się ta sztuka uniwersalna, w każdym czasie i w każdej kulturze zrozumiana”. Kompozycje Szajny nie są piękne, one poruszają, wpływają na emocje. Są nie tylko pouczeniem, ale przede wszystkim odbiciem niepokojów i dręczących pytań, które stawia sobie człowiek.


Finisaż wystawy rozpocznie się o godzinie 17.00 prelekcją przybliżającą twórczość Józefa Szajny, którą wygłosi Jolanta Niedoba z Muzeum Śląskiego, a następnie zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie. O jej koncepcji oraz prezentowanych dziełach opowiedzą: Jolanta Niedoba z Muzeum Śląskiego oraz Łukasz Szajna – malarz, grafik, autor aranżacji przestrzeni wystawy, a prywatnie syn artysty.


Wystawa  Józefa Szajny doskonale oddaje sens słów zawartych w jednym z manifestów artysty: „Sztuka jest rzeczą ludzi, a człowiek podmiotem, nie przedmiotem świata”.


Finisaż wystawy Józefa Szajny
w ramach cyklu „Kanon i remix przestrzeni polskiego teatru XX i XXI w.
Centrum Scenografii Polskiej
ul. T. Dobrowolskiego 1
26 lutego, godz. 17.00

 

Więcej informacji o wystawie>>>