Zwiedź Muzeum Śląskie „slow”

Czy wiesz, że według badań goście odwiedzający muzea lub galerie sztuki statystycznie spędzają osiem sekund przed każdym dziełem sztuki? Wchodząc do muzeum posiadającego bogate zbiory, zazwyczaj przy pierwszej wizycie chcemy zobaczyć wszystko. Organizowany raz do roku Dzień Wolnej Sztuki to okazja, aby zwiedzając, mieć także czas na refleksję oraz inspirację, zapamiętanie i zrozumienie tego, co zobaczyliśmy.


Muzeum Śląskie, włączając się do akcji, zaprasza osoby głuche i słabosłyszące na wystawę „Nie jestem już psem”. Podczas zwiedzania będzie można poznać wiele ciekawostek o oglądanych pracach i podyskutować o nich w języku migowym. O godzinie 12.00 zapraszamy natomiast do udziału w dyskusji na temat pięciu wybranych prac niezależnych twórców, outsiderów zaangażowanych w problemy społeczne i polityczne, którzy swoimi dziełami wyrażają bunt, łamią kanony i krytykują stereotypy.

Organizowany corocznie od 2011 roku Dzień Wolnej Sztuki pozwala na zupełnie inny sposób nie tylko oglądania dzieł sztuki, ale również dyskutowania o nich i inspirowania się nimi. „Wolne” zwiedzanie ma kilka wymiarów – zwraca uwagę na potrzebę „delektowania się” obiektem, lecz także uświadamia, że do oglądania sztuki nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie. Liczy się to, co czujemy i myślimy, oglądając dzieło.


22.04, godz. 10.00
OPROWADZANIE DLA OSÓB SŁABOSŁYSZĄCYCH I GŁUCHYCH
W ramach Dnia Wolnej Sztuki na wystawę „Nie jestem już psem” zapraszamy osoby głuche i słabosłyszące. Będzie można poznać wiele ciekawostek o oglądanych pracach i podyskutować o nich w języku migowym. Prowadzenie Michał Justycki.
Wstęp 1 zł.
Możliwość zakupu biletów online.

22.04, godz. 12.00
DYSKUSJA
 
Wystawa „Nie jestem już psem” prezentuje prace niezależnych twórców, outsiderów zaangażowanych w problemy społeczne i polityczne, którzy swoimi dziełami wyrażają bunt, łamią kanony i stereotypy. Na pewno będzie o czym dyskutować, szczególnie że pokazywane prace niosą w sobie wielki ładunek emocji.
Wstęp 1 zł. Liczba miejsc ograniczona,
możliwość zakupu biletów online

 

Prace, o których będziemy rozmawiać:
1. Stanisław Garbaczuk, Wybór prac malarskich
2. Ryszard Szozda, Bez tytułu
3. Tomasz Machciński, Wybór fotografii z lat 2008–2017
4. Justyna Matysiak, Wybór rysunków z lat 2015–2017
5. Karol Su/Ka, Zjednoczenie 1, Wizyta