Jerzego Zitzmana folklor z baśni i ludowej tradycji

[27.09.2014–23.12.2014]

Wystawa prezentująca prace Jerzego Zitzmana – malarza, scenografa, reżysera teatralnego, twórcy filmów animowanych oraz inicjatora Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej. Współzałożyciela i wieloletniego dyrektora Teatru Lalek „Banialuka”, związanego także ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora „Ateneum” oraz bielskim Studiem Filmów Rysunkowych.

Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie rozpoczął w 1936 roku, dwa lata później wziął udział w marionetkowym spektaklu Śmierć Tintagilesa Maurycego Maeterlincka wystawionym przez Tadeusza Kantora. Podczas okupacji wraz z Józefem Chrobakiem i jego siostrą zrealizował Historię florencką Oskara Wilde’a, wykorzystując własnoręcznie wykonane marionetki.

Jednym z istotnych motywów w twórczości Jerzego Zitzmana było czerpanie z folkloru związanego z legendami górniczego Śląska oraz regionu Podbeskidzia, a także z ludowych zwyczajów wywodzących się z południa Polski. Tworząc takie spektakle, jak Konderla z pokładu Idy czy Jak Bulandra Rokitę oszukał, korzystał również z literackiego dorobku Gustawa Morcinka. Wśród realizacji znalazły się także wzorowane na motywach baśniowych przedstawienia O medyku Feliksie Piotra Tomaszuka oraz Zuzanka i utopce Wiktora Sikory. W spektaklach Chodzi turoń, paszczą kłapie oraz Na ten Nowy Rok! (w reżyserii Zbigniewa Poprawskiego) artysta sięgał także do tradycji związanych z obyczajem kolędowania i szopką. Podobną tematykę podjął również w przedstawieniu Pastorałki na podstawie wierszy Tytusa Czyżewskiego, w których autor nawiązywał do regionu podhalańskiego.

kurator: Magdalena Czerny-Kehl
aranżacja przestrzeni: Krystian Banik
współpraca: Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Teatr Lalek Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach

Wydarzenia towarzyszące:

Filmowe oblicze Jerzego Zitzmana
Pokaz animacji dla dzieci i młodzieży
14 października 2014 // godz. 16.00 // Muzeum Śląskie w Katowicach przy ul. T. Dobrowolskiego 1 // wstęp 5 zł

Zapraszamy dzieci i młodzież (wraz z opiekunami) na pokaz animacji, w ramach którego będzie można wybrać się w Mileniową przygodę z Profesorem Filutkiem czy zobaczyć antymilitarystyczną animację Generał i mucha.

Prezentacje dla dorosłych
14 października 2014 // godz. 17.30 // Muzeum Śląskie w Katowicach przy ul. T. Dobrowolskiego 1 // wstęp 5 zł

W trakcie spotkania zaprezentujemy takie realizacje, jak Doktor Faust, Wernisaż, Wygnanie z Raju czy Don Juan, któremu w 1963 roku przyznano II nagrodę na III Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie.

Zimowy teatr kolędowania - maska, kostium, rekwizyt
12 grudnia 2014 / godz. 17.00 / wstęp 5 zł / Grupa wiekowa 8-13 lat (dzieci wraz z opiekunami)

Liczba miejsc ograniczona – zapisy pod nr tel. 503 476 172, sekretariatcsp@scenografia-polska.pl

Centrum Scenografii Polskiej wraz z Działem Etnografii Muzeum Śląskiego zaprasza na spotkanie poświęcone zwyczajom z terenu Żywiecczyzny, towarzyszącym okresowi Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
W trakcie przygotowanych przez nas zajęć zaprezentowane zostaną grupy kolędnicze "Dziadów" i "Szlachciców" (swego rodzaju akwizytorów szczęścia), których do dnia dzisiejszego można zobaczyć w wielu żywieckich wsiach. Ponadto będzie można obejrzeć oryginalne maski pochodzące ze zbiorów Działu Etnografii MŚ, przymierzyć specjalnie przygotowane stroje kolędników, jak również zobaczyć film dokumentujący kolędowanie grupy "Dziadów".

Po wprowadzeniu w tematykę związaną z zimowym teatrem kolędowania, zapraszamy do uczestniczenia w warsztacie, w trakcie którego dzieci wraz z pomocą rodziców będą mogły przygotować maski inspirowane autentycznymi rekwizytami  przebierańców.

Prowadzenie: Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko, Magdalena Czerny-Kehl