Pani Barbary kunszt i czar

Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach zaprasza osoby zainteresowane współczesnym teatrem i filmem do zwiedzania najnowszej wystawy poświęconej twórczości Barbary Ptak.
Prezentujemy dokonania Artystki, której teatr zawdzięcza dziesiątki wspaniałych realizacji, a polska kinematografia niezapomniane kostiumy filmowe do najwybitniejszych ekranizacji takich dzieł literatury,   jak : Noce i dnie, Faraon, Ziemia obiecana, Wierna rzeka.

Współpracując z wybitnymi reżyserami-ikonami polskiej kultury m.in.  Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Jerzym Kawalerowiczem, Jerzym Antczakiem, Januszem Majewskim, swoją wrażliwością malarską, wpłynęła na ukazywaną przez nich interpretację polskiej historii i kultury. To właśnie spod jej ręki wyszły kostiumy do odsłaniającego prawdę renesansu serialu - Królowa Bona.

Należy podkreślić, iż obecną wystawą uhonorowaliśmy wybitną Ślązaczkę, która w takich  filmowych obrazach, jak Paciorki jednego różańca i Perła w koronie, sięgając do rodzimych korzeni, utrwaliła niepowtarzalne piękno naszego regionu. Eksponowane obecnie  kostiumy dla dorosłego widza, pamiętającego słynne i nagradzane premiery, stanowią szczególną wartość sentymentalną.

-----------------------------------

Ankieta

W jaki sposób najczęściej dowiadują się Państwo o wydarzeniach organizowanych w naszej instytucji?