Przestrzenie teatralne. Teatr może zaistnieć wszędzie.

[27.03 -  25.04.2012]

Wystawa Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego

prezentowana w Galerii Obok w Tychach  [ul. Ks. Kardynała A. Hlonda 1]

Doboru eksponatów na wystawę dokonano w myśl odwiecznej prawdy, że teatr może zaistnieć wszędzie. To założenie pozwala pokazać przestrzenie, które w zasadniczy sposób wpływają na odbiór i kreowanie teatru. Nawiązano również do genialnych rozwiązań z odległej historii – do antyku czy przestrzeni teatru elżbietańskiego, które prostotą wyrazu i ponadczasowym rozwiązaniem przestrzeni wpływają na niejedno miejsce teatralne dziś. Antyczne formy posiada amfiteatr nad jeziorem Malta w Poznaniu. Do czasów elżbietańskich sięga Fundacja Theatrum Gedanense.  Prezentujemy projekt budowy nowoczesnego budynku teatralnego w miejscu nieistniejącego już dziś, XVII-wiecznego teatru wzorowanego na londyńskim The Fortune Theatre. Pokazujemy pomniejszoną, ruchomą scenę Teatru Ósmego Dnia. Ich spektakl pt. „Pielgrzymi” miał premierę w Lizbonie w 1998 roku przy okazji Expo. Nie sposób przy kreacjach przestrzeni pominąć Stanisława Wyspiańskiego i Tadeusza Kantora, dwóch niezwykłych indywidualności z początku i końca XX wieku.

Na wystawie umieściliśmy odtworzone makiety do „Powrotu Odysa”  i „Legendy II”, przedstawień, które były kamieniami milowymi w nowatorskim myśleniu o przestrzeni teatralnej. Obie makiety były wykonane do wystawy tematycznej na praskie Quadriennale Scenografii w 1999r. Duże znaczenie ma również w XX i XXI wieku scena pudełkowa, na deskach której niejednokrotnie powstawały wybitne spektakle z przestrzenią sięgającą daleko poza rampę sceny. Na niezwykłość miał czasem wpływ sam budynek np. ruiny teatru w Gliwicach, czy indywidualny styl scenografa.

Wędrując  ulicą, wykreowana na potrzeby tej wystawy, przyglądając się różnym przestrzeniom w miniaturze, warto stawiać pytania o kształt teatru, miejsce dla widowisk, o zagarnianie nowych przestrzeni do śmiałych projektów teatralnych. To pewnie temat na kolejną wystawę.

Jolanta Niedoba – kurator wystawy

-----------------------------------

Ankieta

W jaki sposób najczęściej dowiadują się Państwo o wydarzeniach organizowanych w naszej instytucji?