Rysunki z zeszytów szkolnych, czyli jak Jurek został scenografem

[14 stycznia-15 marca 2015]

Jerzy Skarżyński, uhonorowany w 2000 roku Koryfeuszem Scenografii Polskiej, stworzył m.in. projekty scenografii do filmów z tak zwanego nurtu kina historycznego, realizowanych w latach sześćdziesiątych XX wieku, w tym do ekranizacji Historii żółtej ciżemki, ale także komiksy i ilustracje do książek Philipa Dicka, braci Strugackich czy Joe Alexa, których wydania do dzisiaj są uznawane za kanoniczne. Możliwość kontaktu z rysunkami Skarżyńskiego mieli także czytelnicy „Przekroju” i „Życia Literackiego”, jako że przez wiele lat ilustrował on zamieszczane w nich opowiadania.

Jerzy Skarżyński, lat 14 – rysunek inspirowany postacią wampira z filmu London after midnight z 1927 r. Jerzy Skarżyński, lat 14 – rysunek inspirowany sylwetkami aktorów z filmu Marocco z 1930 r.

Dorastając w artystycznej rodzinie, Jerzy Skarżyński od najmłodszych lat obcował ze sztuką. Dziadek, wiolonczelista, kompozytor i pedagog, dbał o muzyczne obycie wnuka; matka zaraziła go swymi literackimi pasjami, ojciec zaś, interesujący się teatrem, zabierał małego Jurka na spektakle, w których zresztą często sam brał udział, grając na wiolonczeli w orkiestrze.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace bardzo nietypowe, bo będące rysunkami artysty z dzieciństwa i wczesnej młodości, które pozwolą prześledzić kształtujący się talent przyszłego malarza, scenografa i rysownika, dostrzec rodzące się pasje, stanowiące inspirację wielu jego późniejszych dzieł. Jedną z nich było kino, toteż na rysunkach będzie można zobaczyć m.in. przeniesionych wprost z ekranu Indian i kowboi oraz karykatury wcielających się w jego ulubione postaci aktorów. Oprócz stworzonych na papierze bohaterów literackich popularnych powieści poznamy również jego szkolnych kolegów, a także pierwsze „scenografie” teatralne.

Spotkanie towarzyszące wystawie

Oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji „Rysunki z zeszytów szkolnych, czyli jak Jurek został scenografem”
30 stycznia / godz. 17.00 / wstęp w cenie biletu

Warsztaty plastyczne na wystawie Rysunki z zeszytów szkolnych, czyli jak Jurek został scenografem
28 lutego / godz. 11.00

Porównując postaci stworzone na papierze z tymi „prawdziwymi”, żyjącymi na taśmie celuloidowej, uczestnicy stworzą własne rysunki wzorowane na bohaterach ulubionych filmów. Spróbują także ułożyć z nich fabularną historię w formie komiksu, który był kolejną wielką pasją artysty od najmłodszych lat, zrealizowaną wiele lat później w słynnym Janosiku.

Uwaga!  Ilość miejsc ograniczona.  Zapisy pod nr tel. 32 213 08 00, 251 57 14, 251 51 67, sekretariatcsp@scenografia-polska.pl

Kurator: Sylwia Ryś
Aranżacja przestrzeni: Krystian Banik