Jesteś tutaj: Strona główna > Wystawy > Wystawy czasowe > Galeria Interim

6.02-15.05.2017

przestrzeń Galerii 1800-1945

Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1

Rozpoczynamy nowy cykl miniwystaw czasowych w przestrzeni Galerii sztuki polskiej 1800–1945. Galeria Interim jest miejscem, gdzie dotychczas prezentowaliśmy wybrane dzieła J. Brandta, J. Malczewskiego czy W. Kossaka, a także fragmentarycznie zbiór grafik z daru Janiny i Tomasza Maczugów. W tym roku na ekspozycji zobaczymy dzieła ze zbiorów własnych oraz innych muzeów, dotąd rzadko prezentowane publicznie. Obrazom towarzyszyć będą prezentacje multimedialne, uzupełniające je o kontekst artystyczno-historyczny. Cykl otwiera portret rodzinny Teodora Axentowicza wykonany w technice pastelu. Jest to największy portret grupowy w zbiorach Muzeum Śląskiego. Za wielkim dziełem kryje się sylwetka wybitnego artysty – malarza i grafika, pedagoga, współtwórcy Panoramy Racławickiej. Historię jego życia i czasów, w których tworzył, a także inne dokonania artystyczne twórcy przybliży prezentacja multimedialna.