Jesteś tutaj: Strona główna > Zbiory > Nowe w kolekcjach muzeum > Muzeum Śląskie wzbogaciło się o nowe arcydzieło. Alfons Dunin Borkowski w śląskiej kolekcji malarstwa polskiego.

Muzeum Śląskie serdecznie zaprasza 27 maja o godz. 17.00 na prezentację poświęconą twórczości Alfonsa Dunin Borkowskiego, którego „Kozak w stepie” jest najnowszym nabytkiem Galerii sztuki polskiej 1800-1945. Podczas spotkania usłyszymy o nieznanych faktach z życia artysty, a także porozmawiamy o unikalności dzieła zakupionego dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas spotkania, prowadzonego przez Katarzynę Jarmuł - kurator Galerii sztuki polskiej 1800-1945, porozmawiamy również o ciekawych cechach twórczości artysty. Obraz Kozak w stepie został namalowany na początku studiów Dunin Borkowskiego w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, kiedy to najchętniej odwoływał się w swojej twórczości do polskiej historii, pokazując jednocześnie przywiązanie do kultury polskich Kresów. Bardzo dokładny rysunek postaci oraz umiejętnie budowany nastrój świadczą o dużym talencie artystycznym tego młodego wówczas malarza. Grubo, fakturalnie nałożona farba olejna tworząca trawy, liście, siano mocno kontrastuje z płasko malowanymi pozostałymi partiami obrazu. Ta maniera stylu Alfonsa Dunin Borkowskiego uchodziła wówczas za bardzo nowoczesny sposób malowania, który w ciągu zaledwie kilku lat coraz bardziej uwidaczniał się w jego dziełach. Był to artysta wielkiej klasy, umiejący pokazać dynamikę malowanej sceny przy jednoczesnym zachowaniu detalu, co pozwalało mu tworzyć jego ulubione kompozycje historyczne i batalistyczne, myśliwskie oraz sceny rodzajowe. Dzieło zostanie zaprezentowane już w czerwcu br. w Galerii sztuki polskiej 1800–1945 jako uzupełnienie jednej z najcenniejszych kolekcji tego okresu w Polsce.

Wykład poświęcony twórczości Alfonsa Dunin Borkowskiego
27 maja / godz. 17.00 / Muzeum Śląskie w Katowicach, al. W. Korfantego 3 / wstęp wolny
prowadzenie: Katarzyna Jarmuł, kurator Galerii sztuki polskiej 1800–1945

Już w maju br., dzięki uzyskanemu grantowi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 72 tys. zł, Muzeum Śląskie wzbogaci się o nowy, unikatowy obiekt. Dzieło Kozak w stepie Alfonsa Dunin Borkowskiego, zapomnianego, a jednocześnie wybitnego artysty, uzupełni jedną z najbardziej reprezentatywnych kolekcji malarstwa polskiego w kraju.

Przez wiele lat twórczość artysty wywodzącego się z klasy mistrzowskiej Jana Matejki była nieznana, a większość jego dorobku zaginęła na wschodzie. Dopiero dzięki wystawie Artyści ze szkoły Jana Matejki, zorganizowanej przez Muzeum Śląskie w 2004 roku, dzieła tego malarza po raz pierwszy po wojnie zostały zaprezentowane na ekspozycji muzealnej. W polskich kolekcjach znajdują się zaledwie cztery prace olejne artysty, w tym dwie w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach – obydwie pozyskane dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w łącznej wysokości 172 tys. zł z programu „Kolekcje muzealne”.

Jest to już czwarta dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kolekcje muzealne” przyznana Muzeum Śląskiemu. Przypomnijmy, że w 2013 roku muzeum otrzymało łącznie 300 tys. zł na zakup obrazu Niebezpieczna przeprawa autorstwa Józefa Brandta oraz rysunków Edmunda Monsiela. W ubiegłym roku zakupiło obraz Podjazd lisa, co pozwoliło przywrócić pamięć o jednym z najbardziej znaczących polskich malarzy realistycznych z drugiej połowy XIX wieku. Wszystkie obrazy zostaną zaprezentowane już w czerwcu br. w Galerii sztuki polskiej 1800–1945 jako uzupełnienie jednej z najcenniejszych kolekcji tego okresu w Polsce.

Alfons Dunin Borkowski (1850–1918) – artysta malarz, absolwent warszawskiej Klasy Rysunkowej, gdzie uczył się pod kierunkiem Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego, oraz Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, w której studiował u Władysława Łuszczkiewicza i Leopolda Loefflera, a od 1882 roku u Jana Matejki. Już w czasie studiów pokazywał swe prace w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, w warszawskim Salonie Krywulta, a później także w Towarzystwie Zachęty w Warszawie oraz we Lwowie. Malował przede wszystkim sceny rodzajowe (Przy kufelku, Chora żona, U wodopoju), batalistyczne (Bitwa pod Cudnowem, Epizod z roku 1863) i myśliwskie (Polowanie na niedźwiedzia, Połów ryb na oścień).