Jesteś tutaj: Strona główna > Zbiory > Nowe w kolekcjach muzeum > Rysunki Edmunda Monsiela w kolekcji Plastyki Nieprofesjonalnej

Rysunki Edmunda Monsiela w kolekcji Plastyki Nieprofesjonalnej

Dzieła Monsiela odkryto przypadkowo, po jego śmierci, zgromadzone w szufladzie. Na ich podstawie domniemano, że artysta cierpiał na schizofrenię wywołaną traumatycznymi przeżyciami w okresie okupacji niemieckiej (na jego oczach naziści zabili jego szwagra i siostrzenicę). Czy tak było naprawdę do końca nie wiadomo. Odnalezione przypadkowo rysunki od razu wzbudziły sensację wśród krytyków i kolekcjonerów w Polsce i na świecie. Szybko znalazły nabywców i niestety w przeważającej ilości wypłynęły za granicę. Niewielka ich część znajduje się w trzech polskich muzeach. Za granicą prace Monsiela znajdują się w najbardziej znaczących kolekcjach muzealnych i prywatnych, a na aukcjach osiągają bardzo wysokie ceny. W polskim obrocie dzieł sztuki znajdują się niezwykle rzadko, a ceny, jakie osiągają, często przewyższają możliwości muzeów.

Edmund Monsiel, Bez tytułu Edmund Monsiel, Bez tytułu Edmund Monsiel, Bez tytułu

Rysunki trafiły do zbiorów Działu Plastyki Nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego, które w chwili obecnej posiadają jedną z najbogatszych i najciekawszych kolekcji sztuki naiwnej, art brut, outsider art oraz plastyki amatorskiej w Polsce. Wielkim osiągnięciem tworzonej od 1984 roku kolekcji Muzeum Śląskiego jest to, że najciekawsi polscy twórcy, z każdego z wymienionych powyżej nurtów, są bogato w zbiorach kolekcji reprezentowani. Oprócz prac Nikifora, Władysława Rząba, Marianny Wiśnios, odnajdziemy dzieła Stanisława Żywolewskiego, Stanisława Zagajewskiego, jak i Adama Dębińskiego tworząc spójną, reprezentatywną dla tego nurtu i zawierającą dzieła najwybitniejszych polskich twórców, kolekcji sztuki art brut. Sztuka ta, w krajach anglojęzycznych zwana outsider art dotyczy artystów tworzących poza oficjalnym obiegiem, dla których wypowiedź artystyczna jest naturalną formą ekspresji. Ta, tak zwana sztuka gorzka, tworzona często przez ludzi zepchniętych na margines – chorych psychicznie, niedostosowanych społecznie i niepełnosprawnych intelektualnie, zachwyca obecnie coraz większą rzeszę odbiorców.

Wzbogacanie kolekcji Muzeum Śląskiego

Muzeum od czasu restytucji planowo rozbudowuje kolekcję polskiego art brut od 2008 roku, prowadzi badania w tym zakresie oraz podejmuje działania o charakterze międzynarodowym. Jako jedyna placówka muzealna w Polsce ujęte jest w przewodniku „Outsider art on the map”, obok takich instytucji jak Muzeum Sztuki Współczesnej w Lille czy Muzeum Art Brut w Lozannie, pokazującym najprężniejsze ośrodki europejskie oraz należy do Europejskiego Stowarzyszenia Outsider Art. Dzieła Monsiela uzupełnią po raz pierwszy udostępnioną wystawę stałą plastyki nieprofesjonalnej w nowym budynku Muzeum Śląskiego.

Ze względu na pozycję autora w światowym rankingu twórców art brut, obiekty o wyjątkowym znaczeniu dla tworzonej kolekcji dzieł twórców nieprofesjonalnych, uzyskały w drodze konkursowej dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 50 tys. zł.

-----------------------------------

Ankieta

W jaki sposób najczęściej dowiadują się Państwo o wydarzeniach organizowanych w naszej instytucji?