A A A

1 września 1939. „A więc wojna!”

„A więc wojna”. Oto pierwsze słowa specjalnego komunikatu nagranego na polecenie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wygłoszonego wczesnym rankiem 1 września 1939 roku przez dziennikarza Józefa Małgorzewskiego w Rozgłośni Polskiego Radia.

Tego dnia o 4.45 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein zaatakował Westerplatte. 2 września polski lotnik Stanisław Skalski, jak opisywał w książce Czarne krzyże nad Polską, zestrzelił „swój” pierwszy niemiecki samolot. Następnie wylądował nieopodal wraku, podał rannemu pilotowi rękę i udzielił pomocy, nie pozwalając okolicznej ludności zlinczować jeńca.

4 września armia niemiecka wkroczyła do Katowic. W mieście zebrała się grupa obrońców, stawiając opór w kilku miejscach m.in.: na wieży spadochronowej, w Parku Kościuszki, w Domu Powstańca i wieży kościoła ewangelickiego. Strzelanina wybuchała w różnych punktach miasta jeszcze przez jakiś czas po wkroczeniu Niemców.

We wrześniu i październiku w Muzeum Śląskim, w Galerii jednego dzieła, będzie można oglądać wystawę pt. 1 września 1939. „A więc wojna!”. W szeregach osób stawiających opór najeźdźcy byli reprezentanci różnych środowisk. Przenosimy się w ten trudny czas, by, upamiętniając bohaterów i ich ofiarę, ukazać sytuację na Śląsku jesienią 1939 roku. Odwiedzający ekspozycję mają sposobność zatrzymać się i dowiedzieć, kim byli ci, którzy w tym czasie poświęcili życie dla ojczyzny i obrony najwyższej wartości, za jaką uznali wolność.

Uwaga! Wystawa przeznaczona dla osób powyżej 16 roku życia. Osoby młodsze powinny przebywać na jej terenie pod opieką i za zgodą pełnoletnich opiekunów.

wrzesień – październik 2021

Muzeum Śląskie w Katowicach

Ul. T. Dobrowolskiego 1/ Galeria jednego dzieła

Patronat medialny nad wystawą objął Dziennik Zachodni i serwis Nasze Miasto

1 września 1939. „A więc wojna!” 2 1 września 1939. „A więc wojna!” 1

Pozostałe