Wychodząc od motta 8. edycji JazzArt Festival, którym są słowa Milesa Davisa: You should never feel comfortable, man, Mona Tusz przygotowała instalację artystyczną prezentowaną w przestrzeni publicznej. Główne przesłanie projektu koncentruje się wokół ekosfery, która dla artystki stała się impulsem do pokazania relacji pomiędzy biosferą a środowiskiem.
W opisanych przez siebie ekosystemach artystka przede wszystkim skupiała się na cykliczności i woli trwania organizmów (zarówno roślin, jak i owadów), a zagadnienia związane z zanieczyszczeniem i degradacją środowiska oraz zanikaniem gatunków stały się dla niej hasłem wywoławczym, mającym wytrącić odbiorcę z poczucia komfortu, jaki pozornie daje dystansowanie się od tej problematyki. Temat ten, pomimo ostatniej popularności i licznych kampanii, wciąż bywa postrzegany jako kwestia przynależąca do dyskursu specjalistów i aktywistów, podczas gdy jednak w sposób bezpośredni dotyczy każdego z nas.
Wykorzystując formę artystycznej instalacji-interwencji, opartej na umieszczonych w szafach rysunkach i tekstach, Mona Tusz wyjmuje temat ochrony środowiska z przysłowiowej „szafy”, by wywołać ogólną dyskusję. Jednocześnie aktywizuje odbiorcę, wymuszając interakcję przez konieczność wykonania gestu otwarcia drzwi szafy. Poprzez kontrastowe zestawienie warstwy wizualnej, ukazującej różnorodność przyrody, a także przepływ energii od producentów (roślin) przez kolejne poziomy troficzne, z warstwą tekstową, złożoną między innymi z fragmentów raportów dotyczących stanu środowiska, Mona Tusz wyrywa odbiorcę/„przechodnia” z codziennej prywatnej strefy komfortu, dając możliwość zastanowienia się nad wpływem każdego z nas na otaczający świat.
Instalacja artystyczna jest prezentowana od 26 kwietnia w obrębie śródmieścia Katowic w postaci trójwymiarowych wlepek oraz na terenie zewnętrznym Muzeum Śląskiego, gdzie zostanie umieszczonych pięć pełnowymiarowych szaf.
Projekt zrealizowany w ramach 8. edycji Katowice JazzArt Festival 2019
Idea i artystyczna realizacja projektu: Mona Tusz
Współpraca nad koncepcją i koordynacja: Magdalena Czerny-Kehl
Opieka nad projektem i konsultacje: Łukasz Adamski
Współpraca realizacyjna – działy Muzeum Śląskiego:
Dział Administracji: Sylwia Holeczek-Malkusz, Katarzyna Szędzielorz
Dział Bezpieczeństwa: Mirosław Kulawik, Rafał Stobieniecki
Dział Komunikacji Wizualnej i Wydawnictw: Elżbieta Spadzińska-Żak, Bernadetta Stalmach
Dział Techniczny: Sylwia Kośnik