4 grudnia // Muzealny Kalendarz Adwentowy // św. Barbara

Św. Barbara jest patronką górników, a 4 grudnia to dzień szczególnie jej poświęcony. Jakie symbole i atrybuty są z nią związane? W XIX wieku, kiedy to na wielką skalę rozwinęło się górnictwo węgla na Śląsku, Barbarę pokazywano w każdej kopalnianej cechowni. Dlaczego? Bo tam właśnie zbierała się brać górnicza przed zjazdem na „szychtę”.

Każdego dnia od 1 do 24 grudnia na naszej stronie internetowej będziemy publikować ciekawostki o eksponatach z kolekcji Muzeum oraz tradycje, zwyczaje i historie związane z Bożym Narodzeniem. Dodatkowo 6, 12 i 18 grudnia zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach, a 24 grudnia zapraszamy na finał naszego świątecznego konkursu. Na wytrwałych czytelników czekają atrakcyjne nagrody – vouchery na zwiedzanie Muzeum Śląskiego z przewodnikiem oraz muzealne publikacje.

→ przejdź do Muzealnego Kalendarza Adwentowego