Biennale Industrii w Muzeum Śląskim, nowe wydarzenie na kulturalnej mapie Polski

Biennale Industrii w Muzeum Śląskim, nowe wydarzenie na kulturalnej mapie PolskiSercem pierwszej edycji Biennale Industrii będzie wyjątkowy 9-godzinny maraton koncertowy Johna Zorna, jednego z najważniejszych muzyków jazzowych wszech czasów, kompozytora i saksofonisty, który wraz z przyjaciółmi przygotował występy specjalnie z myślą o industrialnych przestrzeniach Muzeum Śląskiego. Artysta wystąpi w Katowicach trzeciego festiwalowego dnia, w sobotę 28 września, wraz z dwudziestoosobową grupą muzyków. Jazzowy maraton trwający od godziny 11.00 do godziny 20.00 pozwoli doświadczyć, jak fizyczność postindustrialnej przestrzeni wraz z jej ograniczeniami, aspektami wizualnymi czy estetyką staje się pełnowymiarowym tworzywem, a nie tylko artystyczną inspiracją.

Biennale Industrii to nowa przestrzeń dla interdyscyplinarnych projektów i działań służących refleksji nad obecnym stanem kultury i społeczeństwa, w którym dziedzictwo przemysłowe odegrało i wciąż odgrywa niebagatelną rolę. To właśnie dziedzictwo industrialne jest dominantą Biennale, do której odwoływać się będą już we wrześniu twórcy zarówno z artystycznego mainstreamu, jak i ze środowisk undergroundowych. Biennale Industrii podejmuje temat historii „źle obecnej” w polskiej kulturze, a tym samym uzupełnia ją o tak potrzebne i wciąż marginalizowane kwestie związane z wpływem industrializacji na procesy społeczne czy na zdrowie publiczne i co się z tym wiąże – na świadomość jej nieodwracalności.

Inauguracja cyklicznego wydarzenia poświęconego industrii i jej dziedzictwu przypada na szczególny, jubileuszowy rok, kiedy Muzeum Śląskie obchodzi 90-lecie swojego istnienia. Tym samym Biennale Industrii to festiwal, który Muzeum szczycące się postindustrialnym rodowodem przygotowuje, by zachęcić do głębszego namysłu nad zjawiskami kulturowymi występującymi w miejscach, gdzie dochodzi do zachwiania równowagi między dobrostanem człowieka a postępem.

Muzeum Śląskie jako instytucja zainteresowana dziedzictwem regionu i dynamiką jego dziejów dba o zachowanie poprzemysłowego dziedzictwa materialnego, chroni zasoby oraz wartości intelektualne, duchowe, kulturowe i przyrodnicze, realizuje interdyscyplinarne działania związane ze sztuką, jak również podejmuje kwestie dotyczące ochrony krajobrazu oraz społecznego wymiaru procesów rewitalizacji. Na tym właśnie fundamencie zbudowana jest wizja Biennale Industrii. Do wspólnego świętowania w Katowicach Muzeum Śląskie zaprasza już we wrześniu 2019 roku.

Biennale Industrii / 26-29.09.2019

Muzeum Śląskie w Katowicach