Cykl „Którędy do sztuki” dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu

Od stycznia do czerwca 2020 zapraszamy rodziców z dziećmi ze spektrum autyzmu do udziału w warsztatach, podczas których dzieci poznają wybrane dzieła sztuki współczesnej.

W trakcie zajęć wykorzystujemy autorskie metody pracy oraz elementy ruchu rozwijającego Weroniki Scherborne. Warsztaty odbywają się w małych, kilkuosobowych grupach, w przyjaznej atmosferze, ze szczególnym uwzględnieniem wrażliwości sensorycznej i z indywidualnym podejściem do każdego z uczestników. Wykorzystujemy możliwości doświadczania za pomocą zmysłów, które pozwalają dzieciom poznawać dzieła sztuki bez obciążenia nadmiarem bodźców czy informacji. Pracujemy w przestrzeni wystaw stałych, czasowych oraz w salach edukacyjnych.

INFORMACJE DLA OPIEKUNÓW:

Zajęcia dzielone są na trzy etapy, na każdym z nich rozwijane są inne umiejętności dziecka.

• Przestrzeń – zapoznanie z omawianym dziełem w galerii (kompetencje socjokulturowe),
  • Ciało – praca manualna dotycząca tematu zajęć (integracja sensoryczna),
  • Relacja – praca z innymi uczestnikami (kompetencje społeczne i komunikacja). Czas trwania – 45 min

Zajęcia mają charakter ogólnorozwojowy i edukacyjny. Mogą być traktowane jako uzupełnienie indywidualnej terapii dziecka. Szczególne potrzeby dziecka można konsultować, kontaktując się bezpośrednio z osobą prowadzącą zajęcia.

PROGRAM:

• 19 stycznia 2020 / niedziela / godz. 12.00 / wstęp 9 zł – Punkt. Linia. Płaszczyzna / warsztaty inspirowane abstrakcją geometryczną
  • 16 lutego 2020 / niedziela / godz. 12.00 / wstęp 9 zł – Wycinki / warsztaty inspirowane sztuką kolażu i asamblaż
  • 15 marca 2020 / niedziela / godz. 12.00 / wstęp 9 zł – Żywe rzeźby / warsztaty inspirowane obiektami przestrzennymi
  • 19 kwietnia 2020 / niedziela / godz. 12.00 / wstęp 9 zł – Chlapnięcia, drapnięcia i plamy / warsztaty inspirowane dziełami sztuki współczesnej na wystawie „Duch natury i inne bajki”
  • 10 maja 2020 / niedziela / godz. 12.00 / wstęp 9 zł – Kompozycje z cieni / warsztaty inspirowane kompozycją przestrzenną Jana Berdyszaka
  • 14 czerwca 2020 / niedziela / godz. 12.00 / wstęp 9 zł – Ruchome obrazy / warsztaty performatywne inspirowane wybranymi dziełami z Galerii sztuki polskiej po 1945 roku

INFORMACJE DODATKOWE:

Bilety będzie można kupić za pośrednictwem strony internetowej. Opiekunowie powinni pobrać bezpłatną wejściówkę. Spotkanie przed zajęciami przy kasach.

Prowadzenie: Dagmara Stanosz

Kontakt: d.stanosz@muzeumslaskie.pl, tel. 690 455 917

PONADTO:
STREFA WYCISZENIA INTERIM

To miejsce w Muzeum Śląskim przeznaczone dla osób o szczególnej wrażliwości na bodźce, od których tam można się odseparować. Znajduje się przy Galerii sztuki polskiej 1800–1945. Można tam skorzystać z publikacji, piłeczek antystresowych. W kasie dostępne są słuchawki wyciszające dla dorosłych i dzieci.

CICHE GODZINY

W każdą środę w godzinach 17.00–20.00 w przestrzeni wystaw stałych Muzeum Śląskiego obowiązywać będą ciche godziny. Opiekunów chcących przygotować indywidualną ścieżkę zwiedzania dla osób ze spektrum autyzmu zachęcamy do konsultacji i przygotowania planu zwiedzania.