Dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach

• Data wydarzenia : 31.07.2014

W dniu 22 lipca br. Zarząd Województwa Śląskiego powołał Alicję Knast na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach. Pani Alicja Knast będzie również piastować stanowisko dyrektora Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Pokieruje pracą obu instytucji od 23 lipca br. do 22 lipca 2021 roku.

Alicja Knast ukończyła muzykologię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swej karierze zawodowej pracowała na stanowisku adiunkta w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wykładała w London Metropolitan University, była pracownikiem naukowym University of Plymouth oraz stypendystką Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Pracowała jako kurator Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Była odpowiedzialna za rozwój Muzeum oraz za utworzenie nowej instytucji kulturalnej w ramach Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Od 1 grudnia 2011 roku była Pełnomocnikiem ds. Wystawy Głównej Muzeum Historii Żydów Polskich. Od 2 lutego 2012 roku pełniła funkcję Dyrektora Generalnego Wystawy Głównej. Alicja Knast jest członkiem Międzynarodowej Rady Muzeów (International Council of Museums, ICOM) oraz Międzynarodowego Komitetu Muzeów i Kolekcji Instrumentów Muzycznych (ICOM – CIMCIM).

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo