Etnologia w sieci // konferencja naukowa

Jeszcze do końca czerwca czekamy na Wasze zgłoszenia na konferencję naukową „Etnologia w sieci”, która odbędzie się w dniach 21-22.10.2021.

Konferencja adresowana jest do przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych – etnologów i antropologów, socjologów, kulturoznawców, folklorystów, historyków, językoznawców – którym problematyka współczesnych zjawisk kulturowych występujących w Internecie jest bliska. Pragniemy, by była pretekstem do rozmów, jakie aspekty życia codziennego, społecznego i duchowego człowieka przeniosły się w cyberprzestrzeń i jak ewoluowały, jakie nowe zjawiska oraz zachowania kulturowe wykształciły się wyłącznie w wirtualnym świecie, co nam dał, a co odebrał model życia „online” .

Czekamy na propozycje referatów z następujących zakresów tematycznych:

• Netnografia – nowy wymiar badań „terenowych”.
  • Stan badań nad rolą i znaczeniem Internetu we współczesnym życiu.
  • Sacrum w sieci – objawy wiary, kult, praktyki religijne, społeczności religijne.
  • Miłość w sieci – portale oraz aplikacje randkowe jako miejsce spotkań współczesnych singli.
  • Magia w sieci – wierzenia i zachowania magiczne w Internecie, wróżby, horoskopy, zaklęcia magiczne, łańcuszki szczęścia.
  • Internetowy folklor słowny – netfolklor, język portali społecznościowych (emotikony, skróty językowe, memy), posty, komentarze itd.
  • Kariera w sieci – blogerzy, szafiarki, influencerzy itd.
  • Wspólnotowość w sieci – cyberwspólnoty, mobilizacja społeczna, usieciowienie aktywizmu.
  • Internet w czasie pandemii i wymuszonej przez nią izolacji społecznej – przymusowe przeniesienie życia do sieci – praca, życie codzienne, relacje międzyludzkie, edukacja, kultura, rozrywka, zakupy, usługi online i inne nowe zjawiska wykształcone na potrzeby wyjątkowej sytuacji.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru wystąpień spośród nadesłanych zgłoszeń. Przewidywany czas wystąpienia to 20 minut. Referaty będą publikowane w monograficznym tomie Śląskich Prac Etnograficznych. Organizatorzy zapewniają referentom nocleg, mogą też pośredniczyć w rezerwacji noclegu dla uczestników konferencji.

Miejscem obrad będzie: Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. Tadeusza Dobrowolskiego 1.

Zgłoszenia uczestnictwa prosimy nadsyłać na załączonym formularzu do 30 czerwca 2021 roku na adres mailowy: etnologiawsieci@muzeumslaskie.pl.

Wszelkie informacje można uzyskać pod numerami telefonów: Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko – 32 7799 312, kom. 500 624 779, Joanna Kryszka – 32 7799 307, kom. 530 613 954.