Europejskie Dni Dziedzictwa // 18-19 września

Zgodnie z tegorocznym hasłem „Smaki dziedzictwa” Muzeum Śląskie zaprasza do podróży po motywach związanych z jedzeniem, jego rodzajach i funkcjach na przykładach prac z naszej kolekcji. Posłuchacie o dawniej popularnych, a dziś zapomnianych kuchennych akcesoriach – od prostych drewnianych przedmiotów, takich jak stępa do rozdrabniania bryłek soli z przełomu XIX i XX wieku czy prasa do wyrobu białego sera z I połowy XX wieku, do urządzeń funkcjonujących w polskich domach jeszcze 50 lat temu, jak popularny syfon na naboje czy elektryczna maszynka do lodów. W trakcie warsztatów rodzinnych dzieci będą mogły zaprojektować makatkę, kiedyś obowiązkowy element wyposażenia śląskiej kuchni.

Uczestnicy wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa mogą liczyć na upominki przygotowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Uwaga! Promocja! Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, w dniach 18-19 września, bilet na wystawy stałe i czasowe w cenie 1 zł.

Europejskie Dni Dziedzictwa // 18-19 września 3

Program wydarzenia:

• Warsztaty rodzinne U prababci w kuchni
    18 września, godz. 11.00
    Wstęp: 1 zł / KUP BILET

Podczas spotkania dowiemy się w jaki sposób nasze prababcie ozdabiały kuchnie, najważniejsze pomieszczenia w śląskich domach. Skupimy się na płóciennych makatkach, których nie spotykamy już często, a kiedyś były obowiązkowym elementem ich wyposażenia. Podczas zabawy plastycznej spróbujemy zaprojektować własne makatki: dobierzemy kolory w taki sposób jak robiono to dawniej i spróbujemy wymyślić współczesne hasła, które mogą się na nich znaleźć.Prowadzenie: Monika Iwanowska
  • Oprowadzanie Smaki sztuki. Jedzenie w sztuce na przykładach prac ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach
    18 września, godz. 15.00
    Wstęp: 1 zł / KUP BILET

Zarówno gotowe posiłki, jak i owoce czy też inne produkty spożywcze pojawiają się na obrazach od wieków. Mogą pełnić rolę głównego motywu w martwych naturach: śniadaniowych, owocowych, zwierzęcych. Pojawiają się też jako element towarzyszący, na przykład scenom rodzajowym. Często mają wymiar symboliczny. O tym, jaką funkcję spełnia w obrazach jedzenie i co symbolizuje opowiemy na przykładzie dzieł ze zbiorów Muzeum Śląskiego.Prowadzenie: Monika Czernik-Czublun
  • Oprowadzanie tematyczne „Smaki sztuki” w Polskim Języku Migowym.
    18 września, godz. 11.00 / KUP BILET
    Prowadzenie: Michał Justycki
  • Wykład Sprzęty kuchenne z dawnych lat
    18 września, godz. 16.30
    Wstęp: 1 zł / KUP BILET
    W czasach mikserów, zmywarek, skomputeryzowanych lodówek często zapominamy, jak ciężką pracą było kiedyś gotowanie i pieczenie ciast. Wielu sprzętów używanych powszechnie jeszcze kilkadziesiąt lat temu dziś wielu z nas nie potrafi nawet nazwać i z trudem domyślamy się, do czego mogły służyć. O tych dawniej popularnych, a dziś zapomnianych kuchennych akcesoriach – od prostych drewnianych przedmiotów, takich jak stępa do rozdrabniania bryłek soli z przełomu XIX i XX w., czy prasa do wyrobu białego sera z I połowy XX w., do urządzeń funkcjonujących w polskich domach jeszcze 50 lat temu, jak popularny syfon na naboje czy elektryczna maszynka do lodów – będzie można posłuchać w trakcie spotkania z etnolożką, Justyną Jarosz.
  • Rajza po muzeum „Smacznym szlakiem”
    18 i 19 września, godz. 12.00 i 17.00
    Wstęp: 1 zł / KUP BILET

Kiedy Górnoślązacy pokochali kartofle? Czym jest swaczyna? Co dodaje się do siemieniotki? Jak smakują karminadle? I co Górnoślązacy robią z resztkami chleba? O tym i nie tylko dowiecie się podczas Rajzy po Muzeum „Smacznym szlakiem”, czyli spaceru z przewodnikiem po wybranych wystawach stałych Muzeum Śląskiego. W trakcie zwiedzania poznamy najważniejsze aspekty kulinarnego dziedzictwa Górnego Śląska. Przedstawimy Państwu kolekcję sztuki nieprofesjonalnej oraz wystawę poświęconą historii Górnego Śląska.
  • Panteon Projekcja multimedialna, której bohaterami są Erwin Sówka, Jan Nowak i Józef Kłyk
    18 września, godz. 20.00 i 20.30
    Wstęp wolny / teren zewnętrznyPANTEON to utwór audiowizualny, stworzony w oparciu o technologię mappingu 3D, przeznaczony do wyświetlania wielkoformatowego na architekturze poprzemysłowej. Bohaterami dzieła będą artyści nieprofesjonalni: malarz Erwin Sówka, grafik Jan Nowak, których prace znajdują się w kolekcji Muzeum Śląskiego oraz twórca śląskich westernów – Józef Kłyk. PANTEON jest kompozycją sekwencji  filmowych, wyświetlanych w oknach śląskiego domu – familoka, którego metaforyczną funkcję pełni fasada zabytkowej Łaźni w Muzeum Śląskim. Projekcja bazuje na autentycznych dialogach artystów. Łączy realizm siermiężnych i rubasznych opowieści w śląskiej gwarze ze światem lirycznych obrazów. Zdjęcia do utworu realizowane były m.in. w studio Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz w Browarze Obywatelskim w Tychach. Scenariusz i reżyseria – Magda Bartkiewicz, Grzegorz Klatka.

„Europejskie Dni Dziedzictwa” to część oferty kulturalnej towarzyszącej projektowi „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach” dofinansowanego z Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021.

Rewitalizacja dawnej łaźni Gwarek 1       Rewitalizacja dawnej łaźni Gwarek      Rewitalizacja dawnej łaźni Gwarek 24

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej