Europejskie Dni Dziedzictwa już 14 i 15 września / zapraszamy na warsztaty i spotkania

Muzeum Śląskie jak co roku włącza się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, proponując gościom szereg warsztatów dla dzieci czy spotkań dla dorosłych.

Zachęcamy do zapoznania się z programem i do udziału w zajęciach przygotowanych w Muzeum Śląskim. Hasłem tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa spajającym wszystkie wydarzenia jest „polski splot”. Inicjatywy zaplanowane przez Muzeum Śląskie dotyczą więc szeroko pojętej tematyki tkanin, materiałów – ich wykorzystania ale i konserwacji.

14.09.2019 / sobota:

W czasie zajęć nie tylko porozmawiamy o życiu w dawnych czasach, będzie też okazja do samodzielnego spróbowania pracy z igłą i nićmi. Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 7-9 lat.

Oprowadzanie przygotowane przez współtwórczynię wystawy, Małgorzatę Paul, wprowadzi słuchaczy w klimat lat XX – także modę, ubiór, wykorzystywane wtedy materiały. Spotkanie dla młodzieży i dorosłych.

15.09.2019 / niedziela:

• godz. 11.00 i 12.30 – Pękła cienka nić – spotkanie w pracowni konserwatorskiej / zbiórka przed pracownią / wstęp 1 zł / KUP BILET

O tym, jak czas wpływa na przedmioty wykonane z włókien, jak je prawidłowo przechowywać i chronić, opowiedzą pracownicy zespołu konserwatorskiego Muzeum Śląskiego. Prowadzenie Anna Ucieklak, Małgorzata Momot.

• godz. 11.00 – Z płótna i na płótnie – oprowadzanie tematyczne dotyczące tkanin w pracach artystów / zbiórka przy kasach / wstęp 1 zł / KUP BILET

W trakcie spotkania będzie można podziwiać kunszt malarski, z jakim na płótnie przedstawiano jedwabie i aksamity. Poznamy funkcję tkanin w pracach współczesnych artystów. Prowadzenie: dr Agata Stronciwilk.

Uwaga!

Przez cały weekend z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa wszystkie bilety wstępu do Muzeum Śląskiego kosztują jedynie 1 zł. Promocja dotyczy także przestrzeni „Na tropie Tomka”. Pokój zagadek „Skrytka powstańców” dostępna jest za połowę ceny! Zapraszamy.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. >>Więcej o Europejskich Dniach Dziedzictwa.