Filmy z galerii jednego dzieła // Chiharu Shiota – Counting memories

Chiharu Shiota mieszka i pracuje w Berlinie. Konfrontując się z takimi fundamentalnymi zagadnieniami, jak życie, śmierć i relacje, zgłębia ludzką egzystencję w rozmaitych jej wymiarach poprzez kreowanie istnienia w nieobecności, zarówno w wielkoformatowych instalacjach z włóczki, do których włącza najróżniejsze pospolite przedmioty i memorabilia, jak i poprzez rysunek, rzeźbę, fotografię i wideo. Jej instalacje są prezentowane na całym świecie, m.in. na szeroko zakrojonej wystawie indywidualnej „The Soul Trembles” w Muzeum Sztuki Mori w Tokio (2019), która będzie podróżować po Azji do 2021 r.

Swoją instalacją pragnę zwizualizować w tej przestrzeni wszechświat. Masywna chmura przeplatających się linii wypełnia pomieszczenie; unosi się nad układem dziewięciu stołów i krzeseł. Sieć ta mieści w sobie setki białych liczb, niczym gwiazdy na nocnym niebie. Pomieszczenie przekształca się w organiczną przestrzeń, nasz wewnętrzny wszechświat złączony z tym, co zewnętrzne. Wzajemnie powiązane sznury obrazują naszą wspólną historię. Każda liczba definiuje nas indywidualnie, jednocześnie jednak łącząc na poziomie uniwersalnym. Liczby przynoszą nam ukojenie, dzielimy się ważnymi dla nas datami, a one pomagają zrozumieć nam siebie. Nasza historia oparta jest na liczbach. W ten sposób odzwierciedla ją spleciony sznur, podczas gdy liczby, rozsiane nieregularnie jak gwiazdy nad Katowicami, reprezentują najbardziej istotne ze znanych nam dat. W centrum tego wszechświata mieści się egzystencja, której nie sposób dostrzec gołym okiem; nasza przeszłość, teraźniejszość i przyszłość siedzą przy stole, rozmyślając o niezliczonych gwiazdach w wiecznie rozszerzającym się wszechświecie.

Chiharu Shiota

Do stworzenia instalacji zużyto ok. 375 km nici – łącznie 3 tysiące kłębków wełny. W projekcie dostrzec możemy aż 1000 zawieszonych cyfr.