Ruszyła sprzedaż biletów na maraton muzyczny Johna Zorna w Muzeum Śląskim. Widowisko odbędzie się w dniu 28 września 2019 w ramach pierwszej edycji Biennale Industrii.
Poniżej szczegółowy program maratonu z podziałem na części. Bilety nabyć można elektronicznie w zakładce KUP BILET. Obowiązują 4 rodzaje wejściówek – na cały maraton lub odrębnie na 3 poszczególne części.
Program maratonu Johna Zorna / 28.09.2019/:
Opierając się na doświadczeniach związanych z muzyką klasyczną, jazzem, rockiem, hardcore punkiem, muzyką klezmerską, muzyką filmową, muzyką do filmów rysunkowych, muzyką popularną, muzyką świata i improwizacjami, John Zorn stworzył kontrowersyjne i ikoniczne dzieła, których nie da się przyporządkować do kategorii akademickich. Zyskał wielkie uznanie w obrębie swojej społeczności i poza nią dzięki temu, że podąża własną drogą, nie zgadza się na kompromisy, zgromadził wokół siebie spore grono współpracowników i sympatyków z całego świata, często z nieoczekiwanych miejsc.
Zorn urodził się w 1953 roku i wychował w Nowym Jorku, od 1975 roku jest kluczową postacią nowojorskiej sceny muzycznej, angażując różnych kreatywnych muzyków w rozmaite formaty kompozycyjne. Jest niestrudzonym w swojej pracy i bardzo płodnym artystą: skomponował sześć kwartetów smyczkowych, muzykę wokalną, muzykę kameralną, opery, utwory symfoniczne i taneczne, wydał ponad 100 płyt sygnowanych własnym nazwiskiem, przewodził dziesiątkom zespołów (Naked City, The Dreamers, Moonchild, Painkiller) i komponował dla nich muzykę, współpracował przy ponad 50 filmach i napisał ponad 600 melodii do swojego popularnego projektu Masada. Jego twórczość jest zróżnicowana i niezwykle eklektyczna, inspirowana sztuką, literaturą, filmem, teatrem, filozofią, alchemią i mistycyzmem oraz muzyką.
Oprócz tego, że komponuje, nagrywa i występuje, Zorn jest działaczem społecznym, a przy tym niestrudzonym orędownikiem muzyki eksperymentalnej, filmu, sztuki, poezji i teatru, organizuje festiwale, nagrania i koncerty i pomaga tworzyć nowe lokalizacje i możliwości organizacji występów. W 1995 roku założył wytwórnię muzyczną Tzadik (która wydała ponad 700 nagrań muzyki nowoczesnej i eksperymentalnej); prowadzi przestrzeń sceniczną w East Village – The Stone (na której od 2005 roku zorganizowano ponad 5000 koncertów i 60 warsztatów muzycznych), a także zredagował i wydał siedem tomów o muzyce napisanych przez muzyków pt. Arcana. Otrzymał liczne wyróżnienia, w tym nagrodę Krajowej Fundacji na rzecz Kultury Żydowskiej za wybitne osiągnięcia kulturalne (Cultural Achievement Award) oraz Nagrodę im. Williama Schumana za kompozycję przyznaną przez Uniwersytet Columbia. Został uhonorowany miejscem w Alei Sław Long Island przez Lou Reeda w 2010 roku, jest także stypendystą MacArthura. Otrzymał doktoraty honoris causa na Uniwersytecie w Gandawie, SUNY Purchase i New England Conservatory.
I część:
11.00 / EVENT 1 / przestrzeń przy wystawie Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości
ENCOMIA
Steve Gosling
THE HIEROPHANT
Brian Marsella
Trevor Dunn
Kenny Wollesen
12.00 / EVENT 2 / w przestrzeni Galerii sztuki polskiej 1800-1945
OUROBOROS
Mike Nicolas
Jay Campbell
AS ABOVE SO BELOW
Mike Nicolas
FREUD
Chris Otto
Mike Nicolas
Jay Campbell
13.00 / EVENT 3 / w przestrzeni Galerii sztuki polskiej po 1945 roku
HOCKEY
John Zorn
Sae Hashimoto
Mike Nicolas
II część:
14.00 / EVENT 4 / w przestrzeni Galerii plastyki nieprofesjonalnej
MIDSUMMER MOONS and BAGATELLES
Julian Lage
Gyan Riley
15.00 / EVENT 5 / przestrzeń przy wystawie Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości
Rμν-½gμνR= 8πΤμν
Sae Hashimoto
Chris Otto
Austin Wulliman
John Pickford Richards
Jay Campbell
16.00 / EVENT 6 / w przestrzeni Galerii śląskiej sztuki sakralnej
BOOK OF THE ANGEL AMALIEL
00 0 00 THE SECRET GROWING
Rachel Calloway
Kirsten Sollek
Sarah Brailey
Eliza Bagg
Elizabeth Bates
III część:
17.00 / EVENT 7 / w przestrzeni Galerii sztuki polskiej po 1945 roku
BAGATELLES
Mike Nicolas
Erik Friedlander
18.00 / EVENT 8 / przestrzeń przy wystawie Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości
NAKED LUNCH
Sae Hashimoto
Trevor Dunn
Ches Smith
19.00 / EVENT 9 / w przestrzeni wystawy Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów
THE ALCHEMIST
Jack Quartet
Chris Otto
Austin Wulliman
John Pickford Richards
Jay Campbell
W ciągu maratonu prezentowany będzie również utwór: THE HERMETIC ORGAN / w przestrzeni Galerii sztuki polskiej po 1945 roku.
Informacje dla uczestników maratonu:
W dniach 26-29 września Muzeum Śląskie czynne jest w godz. 10.00-20.00. W sobotę 28 września budynek główny muzeum jest wyłączony ze standardowego zwiedzania, a do gmachu zapraszamy posiadaczy biletu w ramach muzycznego maratonu na wydarzenia zaaranżowane przez Johna Zorna wraz z Przyjaciółmi.
Dla osób posiadających karnet na cały maraton udostępniony będzie bezpłatny parking na pełny czas trwania koncertu za okazaniem biletu.
Masz bilet elektroniczny, co dalej?
- Pełny maraton trwa w godz. 11.00-19.30 w 3 częściach, z których każda zaczyna się o pełnej godzinie w innej przestrzeni.
- Przyjdź pół godziny przed czasem rozpoczęcia wybranej części, której dotyczy bilet.
- Pokaż bilet w kasie Muzeum Śląskiego (na urządzeniu mobilnym lub na wydruku) i odbierz opaskę festiwalową.
- Koncerty wchodzące w skład każdej z części maratonu rozpoczynają się o pełnej godzinie. W przypadku spóźnienia osoby zostaną wpuszczone do przestrzeni wydarzeń, które obejmuje zakupiony bilet wstępu o kolejnej pełnej godzinie.
- Każde wydarzenie jest przygotowane specjalnie z myślą o danej przestrzeni i ekspozycjach Muzeum, dlatego czas trwania każdego utworu jest odmienny.
- Z uwagi na to, że koncerty są akustyczne, prosimy o uszanowanie artystów i zachowanie cieszy.
- W czasie maratonu obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania oraz używania telefonów komórkowych – przestrzenie koncertowe będą strefą wolną od urządzeń mobilnych, dlatego służby Muzeum zabezpieczą Państwa telefony poprzez nałożenie specjalnych kieszonek uniemożliwiających skorzystanie z urządzeń w trakcie wydarzenia.
- W galeriach, gdzie odbywają się koncerty, nie wolno spożywać posiłków ani napojów. Dystrybutor z wodą dostępny jest w foyer przed kasami – tam również można zjeść posiłek lub skorzystać ze swojego telefonu.
- Nasi pracownicy pokierują Cię do miejsc poszczególnych wydarzeń oraz będą służyć pomocą.
Życzymy miłych chwil spędzonych w Muzeum!
Muzeum zastrzega sobie prawo do zmian w programie.
Podana godzina zakończenia sugeruje przybliżony czas trwania wydarzenia.
Zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami korzystania z usług Muzeum Śląskiego.
Przydatne informacje: Parkingi w Muzeum Śląskim