8 marca, w Dzień Kobiet, Muzeum Śląskie zaprasza wszystkie panie do odwiedzin za symboliczną złotówkę. Również z tej okazji, lecz dzień wcześniej, odbędzie się oprowadzanie kuratorskie poświęcone pozycji kobiet na Górnym Śląsku.

Czy myślenie o górnośląskich kobietach wyłącznie według stereotypu „dzieci, kuchnia, kościół” nie jest zbytnim uproszczeniem? W historii tego regionu z łatwością można znaleźć postacie, które wyłamywały się z tego schematu.

Podczas oprowadzania kuratorskiego pt. „Wobec stereotypu. Pozycja kobiet na Górnym Śląsku w XIX i XX wieku” zostaną przedstawione kobiety, które dzieliły czas między zadania domowe a publiczne. Historia zna wiele takich postaci, które w pełni angażowały się w obie sfery życia, często wykraczając poza narzucaną im rolę. W swoich wyborach były samodzielne i walczyły o swoje prawa. Jakże często to dzięki nim trwały rodziny, a postawa kobiet i ich wybory były decydujące dla stabilności i funkcjonowania domów.

Przewodnikiem po wystawie „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” będzie dr Dawid Keller z Muzeum Śląskiego.

Bilet wstępu na oprowadzanie, które odbędzie się w sobotę, 7 marca, o godz. 14.00, kosztuje 7 zł.

Bilet wstępu dla kobiet na wszystkie wystawy stałe i czasowe w niedzielę, 8 marca, kosztuje tylko 1 zł. Bilety do nabycia w kasie.

Obecnie w Muzeum Śląskim prezentowane są następujące wystawy czasowe:

Fot.  Zygmunt Waliszewski, Kwiaty. Ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach