Z kolekcji Muzeum Śląskiego // Historia Franciszka Wilkosa

Uwieczniają chwilę, konserwują wspomnienia, zatrzymują czas. Fotografie. Te wspaniałe, prostokątne najczęściej, dokumenty naszej przeszłości od lat pomagają nam spojrzeć w głąb momentów, które już przeminęły. Ale zdjęcia to przede wszystkim historie pojedynczych ludzi, ich życia, życia najbliższych im osób, danego miejsca, regionu i kraju. W zbiorach Działu Dokumentacji Mechanicznej znajduje się wiele fotografii, które niejako pomagają nam uporządkować wydarzenia lat ubiegłych, a spośród nich wyłaniają się arcyciekawe historie nietuzinkowych postaci, które współtworzyły ten czas.

Jednym z takich bohaterów był bez wątpienia Franciszek Wilkos. Urodził się 5 września 1894 roku w Woli Dereźniańskiej pod Biłgorajem. Podczas I wojny światowej służył w Legionach Polskich. Po kryzysie przysięgowym w lipcu 1917 roku został internowany przez armię niemiecką w obozie w Szczypiornie, skąd został zwolniony z powodu choroby. Wtedy wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej w Biłgoraju, a następnie do tworzącego się Wojska Polskiego. Brał również udział w wojnie polsko-bolszewickiej, m.in. w bitwie warszawskiej. W 1921 roku przeniósł się na Śląsk. W czerwcu tego samego roku, w czasie III powstania śląskiego, Franciszek Wilkos zaciągnął się, prawdopodobnie jako żołnierz Wojska Polskiego, do 2. Zabrskiego Pułku Piechoty, jednak nie znamy szczegółów jego służby w czasie tego powstania.

O szczegółach życia tej wyjątkowej postaci opowiada Mariusz Gąsior, kierownik Działu Dokumentacji Mechanicznej Muzeum Śląskiego w Katowicach.