Z kolekcji Muzeum Śląskiego // Maszyna parowa

Maszynownia Bartosz to  jeden z wielu budynków pokopalnianych Muzeum Śląskiego. Okazjonalnie podczas Nocy Muzeów i Industriady jest udostępniony zwiedzającym. Jaką skrywa historię?

Kiedy Ignatzy Ferdinand von Beym wpadł na pomysł stworzenia kopalni w pobliżu Bogucic, nie mógł przewidzieć, że niemal 200 lat później na jej terenie będzie stało muzeum. A jednak tak właśnie się wydarzyło. Jednym z ważnych eksponatów, które opowiadają nam historię tej kopalni jest skrywana w głębi budynków zespołu szybu Bartosz ta dwucylindrowa maszyna parowa. Została zakupiona w 1892 roku, a swoją pracę zaprzestała w 1996 roku stała się najdłużej eksploatowaną czynnie maszyną parową w polskim górnictwie, o czym opowiada Piotr Rygus, pracownik Działu Historii Muzeum Śląskiego w Katowicach.