Z kolekcji Muzeum Śląskiego // Patera Korporacji Akademickiej Silesia

Dział Etnografii Muzeum Śląskiego w Katowicach  posiada bardzo bogatą kolekcję, m.in. pamiątek rodzinnych, zawodowych i społecznych. Jedną z nich jest patera Korporacji Akademickiej Silesia. Organizację założyła 2 stycznia 1922 grupa studentów Uniwersytetu Poznańskiego pochodzących z Górnego Śląska. O szczegółach opowiada Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko, organizatorka i uczestniczka etnograficznych badań terenowych nad dziedzictwem kulturowym Górnego Śląska. Autorka i współautorka kilkudziesięciu wystaw czasowych nagradzanych w wojewódzkich i ogólnopolskich edycjach konkursu „Wydarzenie muzealne roku”. Autorka i współautorka wielu publikacji (m.in. katalogu zbiorów, katalogów wystaw, monografii gminy Wilamowice) oraz kilkudziesięciu artykułów. Konsultant merytoryczny projektów etnograficznych.