Konkurs na jednoaktówkę rozstrzygnięty!

4 października odbyły się obrady jury konkursowego, którego członkowie po dyskusji i głosowaniu wyłonili zwycięski tekst. Jest nim propozycja autorstwa Darii Sobik pt. Opór.

Przypomnijmy, że celem konkursu było pogłębienie wiedzy na temat dziedzictwa industrialnego oraz rozwijanie umiejętności pisarskich, a nadsyłane prace musiały być inspirowane historią lub samą przestrzenią budynku łaźni Gwarek, mieć formę jednoaktówki oraz nie powinny być uprzednio publikowane. Sam konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, do udziału w nim zakwalifikowanych zostało 28 poprawnie zgłoszonych prac.

Jury w składzie:

• prof. Dariusz Pawelec – przewodniczący,
  • Dariusz Chojnacki,
  • Agnieszka Kołodziej-Adamczuk,
  • dr Karol Makles,
  • dr Miłosz Markiewicz,
  • Piotr Rygus

uzasadniło swój wybór w następujący sposób:

„Zwycięska praca wytypowana została do grona kandydatów do nagrody przez zdecydowaną większość jurorów. Ich zdaniem tekst wyróżniał się na tle pozostałych propozycji nieszablonowym podejściem do tematu oraz dobrze napisanymi dialogami. (…) Zwracano także uwagę na walory językowe nagrodzonej pracy, czerpiącej z obecnie obowiązujących w teatrze standardów tworzenia tekstów scenicznych. (…) Ponadto podkreślano bliską łączność treści dramatu z miejscem, kopalnią Katowice i łaźnią Gwarek, będącymi powodem organizacji konkursu. (…) Tekst Opór w należyty sposób oddaje czas, w którym została osadzona jego akcja, oraz nie posiada błędów i niedopatrzeń historycznych. W treści podjęto także społeczne i ekologiczne konteksty likwidacji kopalń oraz przekształceń przemysłu węglowego. Dzięki temu zaprezentowana historia z 1999 roku jest aktualna i o wiele bliższa odbiorcy.

Wyróżniona praca, podobnie jak pozostałe propozycje biorące udział w konkursie, wymaga drobnych przeróbek autorskich. (…) Jednakże zastrzeżenia te nie umniejszają wartości tekstu i nie stanowią przeciwwskazań do przyznania nagrody”.

Autorce zwycięskiego tekstu serdecznie gratulujemy, a wszystkich zainteresowanych zapraszamy na czytanie performatywne, będące jednocześnie premierową prezentacją nagrodzonego tekstu, które odbędzie się 15 października o godz. 17.00 w budynku dawnej stolarni.

→ KUP BILET

Zobacz biogram Darii Sobik, zwyciężczyni konkursu

Projekt dofinansowany z Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 w ramach zadania pod nazwą „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach”.

Rewitalizacja dawnej łaźni Gwarek 1               Rewitalizacja dawnej łaźni Gwarek                    Rewitalizacja dawnej łaźni Gwarek 24

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej