Konkurs o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala 2019

Konkurs o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala 2019 1

Angażując się w rozwój współczesnej sztuki scenograficznej, Muzeum Śląskie zaprasza ponownie do udziału w wyjątkowym konkursie. Do rywalizacji o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala zaproszeni są dyplomanci i debiutujący autorzy scenografii, filmów, widowisk i kostiumów, wykorzystujący możliwości multimediów lub technik wzorniczych. Celem konkursu jest wspieranie artystów rozpoczynających samodzielną twórczość, a także tych, którzy, dysponując doświadczeniami z innych dziedzin, podejmują projekty związane ze scenografią.

Idea konkursu, który przebiegać będzie w trzech etapach, ukazuje interdyscyplinarny charakter warsztatu scenograficznego. Jury oceniające nadesłane zgłoszenia wskaże artystów, którzy zostaną zaproszeni do prezentacji swojego dorobku. Na zakończenie finaliści konkursu we współpracy z reżyserami i aktorami stworzą etiudy teatralne.

Patronem tego wyjątkowego w skali kraju konkursu oraz przyznawanej jego laureatom nagrody jest Jerzy Moskal (1930-2016) – artysta plastyk a równocześnie wybitny scenograf, autor scenografii do wielu przedstawień telewizyjnych i teatralnych, założyciel i pierwszy dyrektor Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Kalendarium konkursu:

• I Etap konkursu

16.09- 22.10.2019 – przyjmowanie zgłoszeń do Konkursu w formie prezentacji na adres: konkurs@muzeumslaskie.pl

4.11.2019 – ogłoszenie na stronie internetowej www.muzeumslaskie.pl listy artystów wyróżnionych i zaproszonych do udziału w Konkursie

• II Etap konkursu

21.11.2019 – autoprezentacje 10 artystów wyróżnionych przez Jury Konkursu  w siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach i przyznanie 5 nominacji do nagrody

• III Etap konkursu

21-23.11.2019 – udział artystów nominowanych do nagrody w klasie mistrzowskiej w siedzibie Muzeum Śląskiego

23.11.2019 – ocena etiud przygotowanych w ramach klasy mistrzowskiej oraz ogłoszenie werdyktu Konkursu

Wydarzenia towarzyszące:

• 21.11.2019 spotkanie z Jerzym Radziwiłowiczem
  • 22.11.2019 spotkanie z prof. Leszkiem Mądzikiem