Magazyn studyjny – wybrane zabytki techniki ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach

Przypominamy, że w ramach Biennale Industrii otworzyliśmy również wystawę online poświęconą eksponatom przemysłowym z kolekcji techniki Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Początki idei kolekcji techniki sięgają założenia Muzeum Śląskiego. W momencie powołania instytucji w 1929 roku wśród planowanych przez dyrektora Tadeusza Dobrowolskiego zbiorów znalazł się także dział przemysłu górnośląskiego. Gromadzenie obiektów w zbiorze eksponatów technicznych rozpoczęło się w drugiej połowie 1985 roku. W chwili obecnej zdołano zgromadzić ponad 900 przedmiotów, wyrobów, maszyn i urządzeń związanych z działalnością przemysłu w województwie śląskim oraz rozwiązań technicznych. Całość znajduje się pod opieką Pracowni Historii Przemysłu wchodzącej w skład Działu Historii. Część obiektów wielkogabarytowych pochodzących ze zbioru w przyszłości zostanie przeniesiona do magazynu studyjnego przygotowanego w historycznym budynku łaźni Gwarek. Wśród eksponatów, które będzie można zobaczyć, są m.in. maszyna parowa – tłokowa z huty Baildon w Katowicach, strugarka poprzeczna firmy Zieleniewski czy wiertarka słupowa patent Franklin.

Wystawa „Magazyn studyjny – wybrane zabytki techniki ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach” to część oferty kulturalnej towarzyszącej projektowi „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach” dofinansowanego z Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021.

Rewitalizacja dawnej łaźni Gwarek 1                Rewitalizacja dawnej łaźni Gwarek                    Rewitalizacja dawnej łaźni Gwarek 24

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej