Miasto w procesie // Wielki dizajn z sąsiedztwa

Już za dwa tygodnie, w ramach projektu „Miasto w procesie” rusza cykl „Wielki dizajn z sąsiedztwa”, który  przybliży uczestnikom wyjątkowość sztuki, która ma nie tylko walory estetyczne, lecz także praktyczne zastosowanie.

Podczas spotkań w formie wykładów i warsztatów przeznaczonych dla różnych grup wiekowych, poruszone zostaną tematy z zakresu sztuki użytkowej, historii lokalnych wytwórni szkła, a także czynności związanych z tworzeniem i zdobieniem porcelany.

Serdecznie zapraszamy na pierwsze wykłady, które odbędą się w październiku.

22.10 / piątek / godz. 18.00

„Oczywiste i nieoczywiste, czyli szkło Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej”

Wykład Ewy Chmielewskiej kuratorki, autorki, znawczyni min. szkła użytkowego. Starszy kustosz w Dziale Szkła Pałacu Schoena w Muzeum w Sosnowcu.

Choć dorobek ząbkowickiej huty w porównaniu z innymi, jest dość dobrze udokumentowany i znany dużo lepiej od pozostałych, niektóre formy wciąż wzbudzają wątpliwości. Dla dziejów polskiego designu najważniejszy jest okres po II wojnie światowej, a w przypadku dąbrowskiej szklarni lata po 1960 r. Najwięcej udokumentowanych wzorów pozostawili Bogdan Kupczyk, Ludwik Fiedorowicz, Izabela Szkleniarz, Ryszard Serwicki. Pomimo upływu stosunkowo niewielkiego okresu czasu od lat świetności ząbkowickiego szkła wiele jeszcze pozostało do wyjaśnienia i poznania.

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, budynek dawnej stolarni

wstęp: 1 zł // KUP BILET

29.10 / piątek / godz. 18.00

„Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty. Polscy Projektanci. O wystawie w Muzeum Miasta Gdyni”

Wykład oraz spotkanie z kuratorkami wokół wystawy o tym samym tytule w Muzeum Miasta Gdyni. Barbara Banaś – zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu, pełnomocnik ds. Pawilonu Czterech Kopuł , Marta Borowska-Tryczak, Anna Śliwa i Katarzyna Gec opowiedzą o wystawie, ciekawostkach z życia projektantów oraz o tym czym zachwyciły się tworząc wystawę o dorobku Eryki i Jana Drostów.

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, budynek dawnej stolarni

wstęp: 1 zł // KUP BILET

Pozostałe wydarzenia z cyklu:

• Wykłady i spotkania:

5 listopada / godz. 18.00
Wykład: „O historii oraz fenomenie Fabryki Porcelany «Bogucice»”
Prowadzenie: Marek Przybył
Wstęp: 1 zł

3 grudnia / godz. 18.00
Wykład: „Porcelana Steatyt – historia”
Prowadzenie: Magdalena Niziołek
Wstęp: 1 zł

• Warsztaty:

13 listopada / godz. 11.00
Warsztaty z ozdabiania szolek / zajęcia dla dzieci wraz z opiekunami
Warsztat z malowania i ozdabiania filiżanki pod okiem pracownika Fabryki Porcelany „Bogucice”, który pomoże przy stworzeniu niepowtarzalnej i unikatowej szolki.
Wstęp: 9 zł

27 listopada / godz. 11.00
Warsztaty z szolką / zajęcia dla dorosłych
W trakcie zajęć uczestnicy będą pracować przy odlewaniu, wykańczaniu i szkliwieniu szolek, bazując na kilku formach, wykonają odlew i poznają właściwości materiałowe i technologiczne procesu produkcyjnego porcelany.
Wstęp: 20 zł

18 grudnia / godz. 11.00
Warsztaty z ozdabiania porcelanowych figurek / zajęcia dla dzieci z opiekunami
Warsztaty z malowania porcelanowych figurek, dla których inspiracją będą wzornictwo i dzieła Porcelany Steatyt z Katowic.
Wstęp: 9 zł

• Wydarzenie specjalne:

18 listopada / godz. 11.00
Zwiedzanie Fabryki Porcelany „Bogucice”
Oprowadzanie dla dorosłych
Projekt dofinansowany z Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 w ramach zadania pod nazwą „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach”.

Rewitalizacja dawnej łaźni Gwarek 1               Rewitalizacja dawnej łaźni Gwarek                    Rewitalizacja dawnej łaźni Gwarek 24

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej