Mieszkańcy familoka // Tamten rok, dwudziesty pierwszy…

Fotografia zbiorowa

Fotografia zbiorowa mieszkańców familoka przy dzisiejszej ul. Bytkowskiej 14 w Siemianowicach Śląskich

Fotografia przedstawia mieszkańców familoka przy ul. Bytkowskiej w Siemianowicach Śląskich. Zdjęcie bardzo dobrze ilustruje górnośląską codzienność okresu powstań i plebiscytu, a więc czasu po I wojnie światowej. Oprócz staruszka w kapeluszu brak jest dorosłych mężczyzn. Na zdjęciu dominują kobiety, niektóre w fartuszkach, i dzieci. Mężczyźni w czasie robienia tego zdjęcia przebywali zapewne w pracy.

Trzeba pamiętać, że chociaż przez Górny Śląsk nie przeszedł front I wojny światowej, to ok. 400 tys. Górnoślązaków walczyło w armii niemieckiej. 56 tys. zginęło na wojnie, kilkadziesiąt tysięcy mężczyzn wróciło jako inwalidzi wojenni. To był jeden z czynników, który powodował, że rola kobiet na Górnym Śląsku była ważna. Drugim był charakter pracy górnośląskich mężczyzn – wielu z nich pracowało wiele godzin dziennie w hutach i kopalniach. Ślązaczki przejmowały wówczas część męskich obowiązków i zarządzanie domem. Ważną rolę kobiet na Górnym Śląsku widać na zdjęciu.

Innym szczegółem fotografii , który zwraca uwagę, jest brak butów u dzieci. Również kobieta, która siedzi pierwsza z prawej, jest bosa. Obuwie było drogie, więc nie noszono go na co dzień. Zwłaszcza dzieci, które szybko wyrastały z butów i mogły je zniszczyć w czasie zabaw, rzadko kiedy je miały, a jeśli już, to jedną parę nosiło na zmianę kilkoro.

Fotografia nie została zrobiona w atelier, nie jest upiększona odświętnym strojem czy fryzurą, jest więc obrazem życia codziennego znacznej części mieszkańców Górnego Śląska – rodzin robotniczych i górniczych.

Jan Sasor

Cykl Tamten rok, dwudziesty pierwszy… przybliża codzienność, przełomowe wydarzenia i ludzi tamtych czasów. Przypomnimy je w serii krótkich artykułów, ilustrowanych fotografiami oraz wizerunkami eksponatów ze zbiorów Muzeum Śląskiego. Artykuły będą pojawiały się regularnie, w czwartki, przez cały rok.  Cyklowi towarzyszyć będzie pięć edycji konkursu. Aby wziąć w nich udział, trzeba będzie odpowiedzieć na pytania odnoszące się do historii publikowanych w jego ramach. Dla osób, które otrzymają największą liczbę punktów, przygotowaliśmy nagrody.  Formularz konkursowy będzie publikowany na stronie muzeum wraz z ostatnim artykułem każdej edycji.

>>> Przejdź do specjalnie dedykowanej zakładki dotyczącej całego cyklu edukacyjnego pn. Tamten rok, dwudziesty pierwszy…, gdzie publikowane będą artykuły o tematyce powstańczej.