Kup bilet

Muzeum Młodych / zagłosuj na najciekawszy projekt miejsca pamięci

Z okazji 90 urodzin Muzeum Śląskiego instytucja zaprosiła szkoły do wzięcia udziału w projekcie „Muzeum Młodych”. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów lokalną historią, dziedzictwem lub bohaterami oraz uwrażliwienie szkolnej społeczności na historię „małych ojczyzn”, a jego efektem ma być utworzenie lub ulepszenie działających już szkolnych muzeów czy izb pamięci.

Konkurs w finalnym etapie polegał na zaprojektowaniu i realizacji wystawy odnoszącej się do lokalnego dziedzictwa szkolnej społeczności. Zachęcamy do przeczytania autorskich opisów zrealizowanych przez szkoły projektów, a następnie do oddania głosu w formularzu na dole strony.

 

 • SP nr 1 im. I. Sendler w Toszku – „Życie codzienne mieszkańców Toszka w XX wieku”

Członkowie Koła Historii Lokalnej ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. I. Sendler w Toszku zapraszają do odwiedzenia Muzeum w „Starej” Szkole, gdzie można obejrzeć wystawę: „Życie codzienne mieszkańców Toszka w XX wieku”.

Wizyta w naszym muzeum pozwoli Państwu przenieść się w czasie do I połowy XX wieku i zobaczyć wystrój tradycyjnej śląskiej izby, stare sprzęty domowe, a także odświętne stroje mieszkańców Toszka. Jak wyglądała nasza szkoła 100 lat temu, jacy nauczyciele uczyli wówczas dzieci, jak wyglądało świadectwo szkolne to pytania, na które znajdziecie odpowiedź na naszej wystawie. Stare zdjęcia z XIX wieku i kolekcja sprzętu fotograficznego na pewno zainteresują wszystkich, którym sztuka fotografii nie jest obca.  Czy wiecie, że w Toszku już w 1930 r. była stacja benzynowa firmy Shell? W naszym muzeum znajdziecie oryginalne żółte tablice tej firmy oraz kufry samochodowe toszeckich taksówek. Dawne narzędzia stolarskie, szewskie i kowalskie to pozostałości po warsztatach rzemieślniczych w naszym mieście. A może wizyta u fryzjera z lat 70.? Mamy przyrządy, którymi się wówczas posługiwano. Dzięki otwartości i hojności mieszkańców naszej gminy zgromadziliśmy wiele ciekawych i cennych eksponatów m.in. stare książki, pamiątki rodzinne, cylinder ślubny tzw. szapoklak.

Nasze muzeum ma również charakter interaktywny, proponujemy zwiedzającym nowoczesne formy zdobywania informacji o eksponatach poprzez kody QR, a dla uczniów klas 7-8 quiz kahoot. Najmłodsi znajdą u nas ciekawostki o dawnej szkole i zabawę z oryginalnymi pieczątkami z lat 60. XX wieku.

Zapraszamy do Toszka. Muzeum w „Starej” Szkole jest otwarte dla wszystkich chętnych!

Muzeum Młodych - opisy projektów

 • III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Chorzowie –  „… SWEGO NIE ZNACIE”

Projekt jest realizowany przez uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie pod kierunkiem opiekunek: mgr Bożeny Józefiak i mgr Gabrieli Nowak. Pomysł zrodził się już w 2000 roku i od tego momentu rozpoczęło się gromadzenie eksponatów muzealnych, które przynosili do szkoły uczniowie, ich rodzice, pracownicy szkoły oraz osoby ze środowiska lokalnego.

Dzięki współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach, w naszym liceum powstało dostępne dla wszystkich muzeum, które do tej pory mieściło się w sali lekcyjnej. Obecne eksponujemy nasz zbiór na korytarzach szkoły, co daje możliwość dotarcia do szerokiej społeczności szkolnej, w tym także rodziców. Wśród eksponatów najcenniejsze są oryginalne śląskie stroje ludowe. Szczególne miejsce zajmuje też kącik poświęcony szkole, w którym znajdują się między innymi pamiątki po Gimnazjum nr 7.

Stworzone przez nas muzeum jest miejscem, w którym organizujemy wystawy czasowe, np. „Regionalizm świata”, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz lekcje regionalne dla okolicznych przedszkoli i szkół podstawowych.

Muzeum Młodych - opisy projektów 1

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grodźcu – „Zabytki Grodźca i okolicznych miejscowości – wejdź i zdobądź poziom”

Zapraszamy do muzeum wirtualnego: muzeum.grodziec.slask.pl

Na naszym terenie odkryliśmy ciekawe miejsca, które warto poznać. Chcemy je Wam pokazać!

Stworzyliśmy dla Was wiele ciekawych gier i zadań, które możecie rozwiązywać wirtualnie i znaleźć w terenie.

Na stronie znajdują się:

 • różne gry/quizy,
 • filmy,
 • zdjęcia oraz historie fortyfikacji,
 • wywiady z ciekawymi postaciami i świadkami,
 • przedstawienie historii w nowoczesny sposób,
 • artykuły,
 • ciekawostki,
 • konkursy.

Muzeum Młodych - opisy projektów 2

ZAGŁOSUJ NA WYBRANY PROJEKT SZKOLNY:

Newsletter

Zapisz się, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami i promocjami

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn