Muzeum od serca // Magdalena Łuków vel Broniszewska

„Muzeum od serca” to cykl, który przybliża sylwetki pracowników Muzeum Śląskiego. Każdy z zaproszonych gości odpowiada na taką samą serię krótkich pytań, które odsłonią ich profesjonalne, zawodowe i artystyczne oblicza.

Gościem pierwszej odsłony cyklu była Magdalena Łuków vel Broniszewska, kustosz w Dziale Plastyki Nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Magdalena Łuków vel Broniszewska ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim oraz ochronę dóbr kultury w prywatnej uczelni, absolwentka studiów muzeologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Akademii Dziedzictwa przy Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Jest autorką artykułów z zakresu muzealnictwa oraz szeroko pojętej sztuki nieprofesjonalnej prezentowanych na ogólnopolskich konferencjach naukowych. Jej zainteresowania związane są z rolą oraz znaczeniem muzeów we współczesnym świecie. Zajmuje się także fenomenem nieakademickiej aktywności artystycznej. Od roku 2009 związana zawodowo z Działem Plastyki Nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego, z którym współorganizuje polskie i zagraniczne wystawy prezentujące sztukę „artystów dnia siódmego”.