Muzeum Śląskie w Katowicach obchodzi dziś swoje 91. urodziny. To właśnie 23 stycznia 1929 roku Sejm Śląski zatwierdził ustawę rozpoczynającą się tymi słowami: „W dziesiątą rocznicę odrodzenia niezawisłego Państwa Polskiego, Sejm Śląski, ożywiony wolą wzniesienia trwałego pomnika wiekowej walki polskiego ludu na Śląsku o utrzymanie narodowego bytu i jego dążeń do przywrócenia wspólności życia państwowego w niepodległej Rzeczypospolitej, uchwala na wniosek Śląskiej Rady Wojewódzkiej utworzyć Muzeum Śląskie”.

Funkcję pierwszego dyrektora muzeum powierzono dr. Tadeuszowi Dobrowolskiemu, który przygotował koncepcję ideową i – wspólnie z architektem Karolem Schayerem – plan funkcjonalno-użytkowy nowoczesnego modernistycznego budynku, usytuowanego naprzeciw gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach. Budowę muzeum rozpoczęto w 1936 roku, wiosną 1940 roku planowano jego otwarcie. Wybuch II wojny światowej spowodował przerwanie prac, a następnie rozbiórkę budynku. Do wznowienia działalności muzeum doszło dopiero w 1984 roku. Tymczasową siedzibę instytucja znalazła w dawnym hotelu z przełomu XIX i XX wieku, położonym przy al. W. Korfantego 3 (wówczas Armii Czerwonej). W 2015 roku otwarto nową siedzibę Muzeum Śląskiego w Katowicach, zlokalizowaną na terenie byłej kopalni „Ferdinand”, założonej w 1823 roku, później przemianowanej na KWK „Katowice”.

Przez cały ubiegły rok Muzeum Śląskie obchodziło jubileusz 90-lecia, zapraszając do wspólnego świętowania wszystkich odwiedzających muzeum oraz zaprzyjaźnione instytucje, takie jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Opera Śląska, Filharmonia Śląska, Teatr Śląski, Biblioteka Śląska czy katowicki oddział Telewizji Polskiej. Dzięki temu wydarzenia, które odbyły się z okazji jubileuszu, podkreślały interdyscyplinarność oraz wzajemne przenikanie się takich dziedzin sztuki, jak: muzyka, teatr i sztuki wizualne. To jeszcze nie koniec naszego świętowania, ponieważ na 25 stycznia zaplanowaliśmy premierę spektaklu w Teatrze Śląskim poświęconego postaci znakomitego scenografa Wiesława Lange pt. „Czy Pan się uważa za artystę?”.

Już teraz zachęcamy do obejrzenia filmu podsumowującego jubileuszowy rok w Muzeum Śląskim:

a także filmu dokumentalnego o historii muzeum zrealizowanego przez katowicki oddział Telewizji Polskiej: