Muzeum Śląskie po raz trzynasty na „Art Naif Festiwal”

„Art Naif Festiwal” powstał w 2008 roku i od jego pierwszej edycji Muzeum Śląskie prezentuje w ramach wydarzenia dzieła ze swojej kolekcji. Jest to jedyny w Polsce i największy w Europie międzynarodowy festiwal sztuki naiwnej, skupiający się na  artystach nieprofesjonalnych z całego świata. Na tegoroczną edycję Muzeum przygotowało ekspozycję obrazów Piotra Drożdżaka z kolekcji Działu Plastyki Nieprofesjonalnej. Prace można zobaczyć od 26 czerwca do 21 sierpnia w Galerii Szyb Wilson.

Muzeum Śląskie gromadzi i prezentuje dzieła najciekawszych polskich twórców naiwnych, intuicyjnych i amatorów. Od 2008 roku tworzona jest także jedyna w Polsce spójna kolekcja prac najwybitniejszych twórców nurtu art brut i outsider art, czyli osób tworzących na marginesie głównego nurtu sztuki. Do połowy sierpnia można jeszcze zobaczyć w Muzeum przekrojową wystawę „Sztuka zwana naiwną…. I co dalej?”, na której prezentowane są między innymi rzeźby Stanisława Zagajewskiego i Edwarda Sutora, gobelin Mariana Henela, grafiki Jana Nowaka oraz obrazy Teofila Ociepki, Erwina Sówki, Marii Wnęk, Stanisława Żywolewskiego i Andrzeja Gruszki.

Dzięki aktywnej działalności wystawienniczej i naukowej Dział Plastyki Nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego jest członkiem prestiżowej organizacji European Outsider Art Association, a informacja o kolekcji znajduje się w przewodniku po galeriach i muzeach prezentujących dzieła artystów nieprofesjonalnych, często określanych przymiotnikiem „naiwni”, obok takich instytucji jak: Art & marges musée, Lille Métropole Musée, Sammlung Prinzhorn czy Haus der Künstler – Museum Gugging.

Od 11 września zapraszamy na wystawę „Przypadki komunikacyjne”, która prezentuje twórców z kręgu art brut zafascynowanych środkami komunikacji masowej. Zastanawiające jest bowiem, co sprawiło, że tak wielu twórców ma potrzebę uwieczniania na swoich pracach pociągów, autobusów, tramwajów, samolotów itp. Dotyczy to wielu osób, nie tylko autorów prac prezentowanych na wystawie, ale również innych z kręgu sztuki „poza normami” zarówno w polskim, jak i światowym outsider art.