Muzeum Śląskie upamiętnia 99. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego

Pamiętając o 99. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego, Muzeum Śląskie zaprasza do udziału w dyskusji, której głównym tematem będą indywidualne doświadczenia powstańców.

Panel dyskusyjny „Kombatanci, powstańcy, uchodźcy. Wokół I powstania śląskiego” odbędzie się w sobotę 18 sierpnia o godz. 13.00 w Muzeum Śląskim (poziom -3, sala A). Wychodząc od doświadczenia służby wojskowej lub też czynnego udziału w zmaganiach I wojny światowej, paneliści odniosą się do znaczenia tego czasu dla zaangażowania się w działania powstańcze. Ważnym elementem dyskusji będą także dalsze losy tej grupy, której integralną częścią stało się uchodźstwo. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego: prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek, dr Marcin Jarząbek, dr Paweł Parys, dr Sebastian Rosenbaum

Moderator: dr Dawid Keller

Rocznica wybuchu I powstania śląskiego zostanie utrwalona w Muzeum Śląskim także w inny sposób. W weekend 18 i 19 sierpnia w godz. 10.00-17.00 na terenie wystaw stałych (w części poświęconej powstaniom śląskim) oraz w innych rejonach Muzeum spotkamy profesjonalnych rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Powstania Śląskie 90, którzy wcielą się w role powstańców. Będzie to okazja do bliższego zapoznania się z wyposażeniem, bronią, ubiorem powstańców, która może okazać się szczególnie ciekawa dla najmłodszej części zwiedzających, zaś wśród dorosłych gości zainteresowanie wzbudzić może replika broni przywiezionej przez rekonstruktorów oraz rozmowy z członkami stowarzyszenia.

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo