Muzeum Śląskie w 600. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem

• Data wydarzenia : 19.07.2010

Dla uczczenia 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem Muzeum Śląskie prezentuje
w Galerii w Oknie reprodukcję fotografii „Bitwa pod Grunwaldem na Karowej” (druk na barycie o wymiarach 110 x 315 cm) będącą artystycznym przetworzeniem tematu grunwaldzkiego.

Zakupiona do zbiorów Muzeum Śląskiego fotografia jest dziełem grupy artystycznej „Łódź Kaliska”, powstałej w 1979 roku formacji neoawangardowej, wypowiadającej się w fotografii, filmach eksperymentalnych i performance. Grupa zdobyła wielkie uznanie na rynku sztuki, jej prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów w Polsce i w liczących się kolekcjach za granicą.

Grupa artystyczna „Łódź Kaliska”, Bitwa pod Grunwaldem na Karowej, 1979 r

Prezentowana praca (należąca do większego cyklu fotografii będącego groteskową, prześmiewczą inscenizacją słynnych obrazów z historii sztuki światowej i polskiej) została zaaranżowana przy udziale samych artystów, ich słynnych Muz oraz przyjaciół i statystów.

Płótna z fotografiami były często wykorzystywane przez artystów podczas happeningów do działań malarskich.