Nie żyje Halina Holas-Idziakowa

• Data wydarzenia : 22.02.2014

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci docenionej fotografki, Haliny Holas- Idziakowej. Dyrekcja i pracownicy Muzeum Śląskiego składają najszczersze kondolencje rodzinie i  najbliższym przyjaciołom artystki.

Halina Holas-Idziakowa urodziła się w 1916 roku we Lwowie. W 1930 roku poznała Leonarda Idziaka – fotografa z Sosnowca, który pracował w rodzinnej firmie FOTO HOLAS. Był to najbardziej prestiżowy zakład na śląsku. Działał w Katowicach przy ul. Staromiejskiej 7 (byłej Wieczorka) do 2002 roku. Założycielem FOTO HOLAS był Józef Holas – ojciec Haliny. Pochodził z Inowrocławia, praktykował fotografię u Pieperhoffa – nadwornego fotografa Wilhelma II w Bayreuth. W latach międzywojennych prowadził zakłady we Lwowie, Poznaniu i Koninie. Już jako małżeostwo, Halina i Leonard prowadzili razem z ojcem firmę FOTO-HOLAS. Józef Holas przekazał następnie zakład swojej jedynej córce – Halinie, a ta następnie swojej córce Wiesławie. W czasie wojny zakład prowadził podwójną działalnośd – w ciągu dnia jako tradycyjny zakład zarządzany zgodnie z ówczesnym prawem przez Niemca, a w nocy Paostwo Idziakowie wykonywali fotokopie dla podziemia AK.

Po wojnie, w 1950 roku, już jako matka trójki dzieci, Halina Holas-Idziakowa przystąpiła do Związku Polskich Artystów Fotografików, a rok później otwierała delegaturę tego związku w Katowicach. W 1965 roku została przyjęta do Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP), z siedzibą w Paryżu. Była Honorowym Członkiem Izby Rzemieślniczej oraz ZPAF. Wraz z mężem zajmowała się fotografią artystyczną i reklamową. Swoje fotografie wystawiała w Polsce i zagranicą nieprzerwanie od 1949 roku. Pierwszą ważną wystawą była Wystawa Fotografii Artystycznej w Warszawie, na której Halina Holas-Idziakowa została wyróżniona Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki. Później były wystawy w Londynie, Rio de Janeiro, Paryżu i Pekinie. Jedną z ostatnich wystaw były „Dokumentalistki” w warszawskiej Zachęcie w 2008 roku. Ostatnia wystawa poświęcona całej twórczości Haliny Holas-Idziakowej i Leonarda Idziaka to wystawa „Inspiracje”, zorganizowana w Muzeum Śląskim w 2009 roku. Prace artystki można było także zobaczyć na ekspozycji „Dopełnienie konieczne. Śląskie fotografki” prezentowanej jesienią 2012 roku w Muzeum Śląskim.

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo