Obchody jubileuszowe Muzeum Śląskiego zakończone

Premierą spektaklu w Teatrze Śląskim, poświęconego postaci znakomitego scenografa Wiesława Lange pt. „Czy Pan się uważa za artystę?”, zakończyliśmy 25 stycznia obchody 90-lecia Muzeum Śląskiego.

Na rok 2019 Muzeum Śląskie przygotowało bogaty program wydarzeń, które były skierowane nie tylko do mieszkańców regionu, ale do wszystkich odbiorców kultury. Obchody zapoczątkował uroczysty koncert w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w styczniu ubiegłego roku, podczas którego Muzeum Śląskie otrzymało Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Do wspólnego świętowania muzeum zaprosiło zaprzyjaźnione instytucje kultury: Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Operę Śląską w Bytomiu, Filharmonię Śląską i Teatr Śląski. Wśród wydarzeń jubileuszowych znalazły się m.in. koncerty i spektakle czy Biennale Industrii – nowe interdyscyplinarne wydarzenie na kulturalnej mapie Polski.

Zaplanowane na rok jubileuszowy wydarzenia artystyczne, konferencje czy wydawnictwa ukazywały muzeum jako instytucję podejmującą najbardziej aktualne tematy. Program obchodów 90-lecia Muzeum Śląskiego był przy tym niezwykle atrakcyjny dla zróżnicowanych grup odbiorców. Planując poszczególne punkty jubileuszowych obchodów, chcieliśmy bowiem podkreślić kulturowy i społeczny wpływ muzeum na otoczenie. Stąd poszczególne wydarzenia stanowiły reprezentację naszej całorocznej oferty i skierowane były nie tylko do mieszkańców regionu, silnie związanych z muzeum, ale także – a może przed wszystkim – do wszystkich osób, dla których stały się okazją i zaproszeniem do zapoznania się z naszą instytucją – jej zbiorami, wystawami, działalnością badawczą i edukacyjną.

Dziękujemy za wspólne świętowanie, za uczestnictwo w wielu wydarzeniach poświęconych rocznicy i za dialog, który jest tak istotny w naszym działaniu.

Zachęcamy do obejrzenia filmu podsumowującego jubileuszowy rok w Muzeum Śląskim:

Zapraszamy również do obejrzenia filmu dokumentalnego o historii muzeum zrealizowanego przez katowicki oddział Telewizji Polskiej:

a także spotu przygotowanego na 90-lecie Muzeum Śląskiego, emitowanego w ubiegłym roku w różnych kanałach telewizyjnych.