„Obrazoformy” Zdzisława Stanka w Muzeum Śląskim

• Data wydarzenia : 09.09.2012

Płaskorzeźby autorstwa wybitnego polskiego artysty współczesnego, przedstawiciela grupy Grupy ST-53, trochę już zapomnianego Zdzisława Stanka trafią do Muzeum Śląskiego. Już 6 września w czasie rozbiórki budynku dawnego Handlowego Domu Dziecka przy al. Korfantego odbędzie się ich demontaż, po którym zostaną poddane konserwacji i wyeksponowane na terenie nowego Muzeum Śląskiego.

Płaskorzeźby znajdujące się na budynku dawnego Domu Dziecka – Varietes Centrum w pasażu przy al. Korfantego 10 w Katowicach należą do reliefów powstałych na początku lat 70. XX w. Ich autor wraz z Teresą Michałowskią – Rauszer, Jerzym Egonem Kwiatkowskim oraz Gustawem Zemłą uczestniczył w pracach związanych z budową w latach 60. i 70. minionego wieku nowego centrum Katowic. Nazywane przez artystę „obrazoformami”, płaskorzeźby były modelowanymi w gipsie bądź w drewnie kompozycjami o obłych kształtach, nawiązujących do zmysłowych, tętniących życiem różnorodnych biologicznych tworów.

Zdzisław Stanek ukończył studia w ASP w Krakowie, nie uzyskał jednak dyplomu (aresztowany jako były żołnierz AK), co przez długie lata utrudniało mu wstąpieniu do Związku Polskich Artystów Plastyków. Współzałożyciel oraz członek katowickiej samokształceniowej Grupy ST-53, w ramach której wraz z innymi młodymi artystami doskonalił swój warsztat i wzbogacał środki artystycznego wyrazu, studiując skrypt niedokończonej Teorii widzenia Władysława Strzemińskiego. Laureat wielu nagród, m.in. wyróżnienia IPKART za dorobek artystyczny. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. Francja, Niemcy, Holandia).

Jego fascynacja teorią Strzemińskiego zaowocowała pracami o charakterze kubistycznym oraz eksperymentami plastycznymi. Dla zobrazowania swoich doświadczeń sięgał do świata natury, form biologicznych bogatych w kształcie i różnorodności. W swoich kompozycjach pozostawał pod wpływem malarstwa materii – stosował zróżnicowaną fakturę i zgaszoną, ograniczoną kolorystykę. Z czasem fakturowość jego prac powoli zaczęła uwalniać się z płaskiej powierzchni i przybierać kształt wypukłych reliefów. Dzieła artysty znajdują się w znaczących kolekcjach muzealnych, m.in. Muzeach Narodowych w Krakowie, Warszawie, Szczecinie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Sztokholmie, a także w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Obrazoformy Stanka zostaną przekazane do Muzeum Śląskiego przez spółkę Millenium Rondo, obecnego właściciela budynku.