Zapraszamy na ostatnią z odsłon kolekcji 21 projektów scenograficznych, którą można oglądać w siedzibie Muzeum Śląskiego na wystawie „Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości”.

Ekspozycja ukazuje prace, które Tadeusz Kantor zrealizował w przestrzeniach teatrów dramatycznych. Był to dla tego Wielkiego Awangardysty, jak sam wspomina, czas prób i poszukiwań idących „w kierunku znalezienia Innej przestrzeni. Nie architektonicznej. Nie konkretnej. Która by potrafiła zawrzeć i objąć w sobie: idee, napięcia psychiczne, myśl, duchowe konflikty”.

Projekty do realizacji „Alkada z Zalamei” z 1951 roku, „Miarki za miarkę” z 1953 roku, „Legendy o miłości” z 1955 roku i „Don Kichota” z 1962 dopełniają cykl trzech ekspozycji poświęconych historii Niezależnego Teatru Podziemnego i Cricot 2 Teatru Tadeusza Kantora.

Zrealizowano w ramach projektu „Kolekcja dzieł Tadeusza Kantora w Muzeum Śląskim”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

100-lecie powstań śląskich 2