Performatywny Magazyn. Pozdrowienia z Katowic

• Kurator wystawy: Magdalena Czerny-Kehl
  • Typ wystawy: czasowa
  • Data wydarzenia : 14.07.2017

Performatywny Magazyn to nowy projekt Muzeum Śląskiego, w ramach którego powstanie instalacja związana z KWK Ferdynand (później Katowice) pt. „Pozdrowienia z Katowic”. Autorki w swojej wizji artystycznej nawiązują do pocztówek z końca XIX i początku XX stulecia oraz panoramy Katowic z czasów rozkwitu miasta przemysłowego, którego stałym elementem był gęsty dym pochodzący z kopalń.

W pierwszej odsłonie instalacji przygotowanej w dawnym magazynie odzieżowym od 14 lipca do 17 września przyjrzymy się związkom przeszłości i teraźniejszości w projekcie Aleksandry Czupkiewicz i Marii Wawer. Spojrzeniu wstecz towarzyszyć będzie współczesna forma wyrazu. Integralną częścią instalacji jest wideo-art Jakuba Lecha. Zrewitalizowane obiekty z ery przemysłowej zostały tu ukazane podczas wydobycia surowców, w rzeczywistości minionej. Ówczesny odbiór, wrażenia i od-czuwanie w mieście przemysłu w czasach obecnych są ulotne i niemożliwe do powtórzenia. Gęsty dym i zamglony obraz przywracają aurę ośrodka przemysłowego z przełomu XIX i XX wieku, a jednocześnie komentują krytycznie otaczającą nas miejską rzeczywistość.

Instalacji towarzyszyć będą warsztaty dla rodzin z dziećmi, które mają na celu nie tylko rozwijać kreatywność, ale również uwrażliwiać na otaczającą rzeczywistość przemysłowego krajobrazu.

Spotkania towarzyszące prezentacji:

Performatywny Magazyn: Pozdrowienia z Katowic / Warsztaty dla rodzin z dziećmi
godz. 12.00 / sala ekspozycyjna CSP / wstęp 7 zł od dziecka, opiekunowie uczestniczą w warsztatach bezpłatnie / sprzedaż biletów w kasach lub na stronie: http://bilety.muzeumslaskie.pl

15.07 / Teraz budując zacznę od dymu z komina / Warsztaty dla dzieci w wieku 5–8 lat
Tytuł nawiązuje do wiersza Leopolda Staffa Podwaliny. Zajęcia opierające się na pobudzeniu wyobraźni i kreatywności będą połączone z działaniami manualnymi, w ramach których zajmiemy się projektowaniem… dymu.
Prowadzenie: Natalia Rowińska, Joanna Major – architektki w Maćków Pracowni Projektowej – oraz Aleksandra Czupkiewicz i Maria Wawer

2.09 / Eko-twory / Warsztaty dla dzieci w wieku 7–10 lat
W ramach warsztatów edukacyjnych razem z uczestnikami zgłębimy tajemnice węgla: skąd pochodzi? jak go pozyskujemy? jakie są jego właściwości?
Prowadzenie: Małgorzata Nosal – Mała Niedźwiedzica

Performatywny Magazyn to projekt przeznaczony dla osób rozpoczynających swoją artystyczną drogę, realizujących działania z zakresu wideo-artu, instalacji przestrzennych, projektów performatywnych oraz angażujących lokalną społeczność akcjami site-specific.

Ostateczna forma prezentacji zrealizowanej w ramach Performatywnego Magazynu będzie wizją twórcy, ale zostanie wypracowana w ramach konsultacji pomiędzy przedstawicielami Muzeum i artystą, który w trakcie całego procesu pełnić będzie nadzór autorski nad podjętą realizacją. Wykorzystując potencjał tkwiący w działaniach artystycznych, chcemy spojrzeć na wielowymiarowe dziedzictwo naszego regionu z perspektywy młodych osób, które razem z nami zechcą podjąć się trudu reinterpretacji zagadnienia o ponadregionalnym znaczeniu.

Wybór artystów, którym powierzona zostanie realizacja kolejnych części projektu, będzie dwojaki. Z jednej strony twórca może zostać wyłoniony na drodze konkursu, w którym uczestniczyć będą mogli studenci i absolwenci uczelni wyższych, ze szczególnym uwzględnieniem tych o profilu artystycznym. Z drugiej – Muzeum może zaprosić twórcę (lub zespół), który w ramach rezydencji artystycznej przygotuje swój projekt. Zapewni to różnorodność realizacji, które powstaną w ramach Performatywnego Magazynu, a jednocześnie pozwoli początkującym artystom zaistnieć w świecie sztuki.

Performatywny Magazyn: Pozdrowienia z Katowic
Otwarcie instalacji: 14.07.2017, godz. 18:00