Podziel się przeżyciem // Porcelana z Ćmielowa

W cyklu „Podziel się przeżyciem” nasi muzealnicy w krótkich filmach opowiadają o wybranych obiektach zgromadzonych w zbiorach muzeum. Dzielą się wyjątkową historią lub osobistym przeżyciem związanym z omawianym obiektem.

Dzieje manufaktury porcelany w Ćmielowie sięgają osiemnastego wieku i bogate są w nazwiska następujących po sobie właścicieli i dyrektorów. Zwłaszcza czasy Drugiej Rzeczypospolitej to dla niej dekady prawdziwej prosperity. Firma zasłynęła ze znakomitego poziomu artyzmu i wykonania swoich wyrobów, eksportowała je do krajów europejskich, do Palestyny, Turcji, Egiptu i Stanów Zjednoczonych, a także zdobywała nagrody na zagranicznych wystawach sztuki i techniki. Eksperymentowała w dziedzinie różowej porcelany na podstawie receptury opracowanej przez Bronisława Kryńskiego. Z Ćmielowem współpracowali utalentowani projektanci: Franciszek Kalfas, Bogumił Marcinek, Tadeusze Szafran, Józef Szewczyk oraz Bogdan Wendorf. Ten ostatni przeszedł do historii designu jako autor wybitnie interesujących, pochodzących z lat trzydziestych ubiegłego stulecia, serwisów kawowych i herbacianych Kula, Płaski i Kaprys, utrzymanych w panującym wówczas powszechnie stylu art déco. Serwisy powstawały w różnych wersjach kolorystycznych i przy użyciu różnych szablonów dekoracyjnych. Mogły śmiało konkurować z najlepszymi pomysłami twórców niemieckich, francuskich, brytyjskich, czechosłowackich. Mimo perypetii dziejowych ośrodek ćmielowski działa po dziś dzień i oferuje zarówno asortyment produkowany według wzorów dawnych (także autorstwa Wendorfa), jak i oryginalne realizacje projektantów współczesnych.