Polska Zobacz Więcej – Weekend za pół ceny w Muzeum Śląskim (6-8 października)

Muzeum Śląskie w Katowicach to przestrzeń, w której jednocześnie można odpocząć wśród pięknej architektury, skorzystać z oferty wystawowej, spróbować pysznej kuchni i zobaczyć panoramę miasta z czterdziestometrowej wieży widokowej. W ramach akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” jeśli odwiedzisz nas 6–8 października, otrzymasz 50% zniżki na wszystkie bilety ze stałej oferty. Szczegółowe informacje na temat cen biletów znajdują się na stronie BILETY.

UWAGA!

• Bilety za pół ceny na wystawę „Na tropie Tomka” dostępne są zarówno w kasach, jak i w systemie biletowym online. Pozostałe bilety za pół ceny dostępne są tylko w kasach. Przepraszamy za niedogodności.

WYSTAWA „ZACZĘŁO SIĘ OD ZIARNA… HISTORIA ROŚLIN UPRAWNYCH”

Wystawa „Zaczęło się od ziarna…”, inaugurująca działalność Muzeum Śląskiego w zrewitalizowanym budynku łaźni głównej, ukazuje dzieje człowieka w kontekście towarzyszących mu roślin. Bohaterami ekspozycji uczyniliśmy rośliny użytkowe, które zmieniły oblicze świata. Najważniejszymi elementami ekspozycji są oryginalne pozostałości roślin uprawnych pozyskane w trakcie badań wykopaliskowych. Zobaczymy również pochodzące z wykopalisk przedmioty wykonane z roślin, takie jak tkaniny, talerze, sznury, instrumenty czy miotły, oraz współczesne produkty i przedmioty codziennego użytku. Wystawa daje możliwość poznania pracy i dorobku Działu Archeologii, w tym Pracowni Bioarcheologii. To także wypełnienie luki związanej z brakiem muzeów historii naturalnej w Polsce.

PRZESTRZEŃ EDUKACYJNA „NA TROPIE TOMKA”

„Na tropie Tomka” to nowoczesna przestrzeń edukacyjna dla rodzin z dziećmi, w której odnajdą swoje miejsce zarówno dziadkowie, rodzice jak i najmłodsi członkowie rodziny. Inspirując się postacią Tomka Wilmowskiego, młodego bohatera powieści Alfreda Szklarskiego, zaprojektowano miejsce, którego celem jest łączenie pokoleń i wspólne odkrywanie świata za pomocą zmysłów i twórczych wyzwań. Gościom, którzy staną przed koniecznością rozwiązania zagadki, gdzie zniknął Tomek, nie pozostaje nic innego, jak spakować plecak i wyruszyć całą rodziną na wyprawę poszukiwawczą tropem Tomka, odwiedzając miejsca, które opisał Alfred Szklarski.

BYZUCH U FERDYNANDA

Elementami zwiedzania terenu siedziby Muzeum Śląskiego w Strefie Kultury są zapoznanie się z historią muzeum i rewitalizacją dawnej kopalni „Ferdynand” (później „Katowice”), wjazd na wieżę widokową oraz prezentacja budynków pokopalnianych. Po spotkaniu z przewodnikiem jest przewidziane indywidualne zwiedzanie wystaw stałych i czasowych. Oferta jest dostępna w piątki o godz. 17.00 oraz w soboty i niedziele o godz. 11.00 i 16.00.

JUSTYNA MATYSIAK I PAWEŁ WRÓBEL

W przestrzeni Galerii plastyki nieprofesjonalnej znajdują się dwie ekspozycje czasowe. „Kroniki przedmieść. Malarstwo Pawła Wróbla” to zapadające w pamięć scenki rodzajowe rozgrywające się w Szopienicach czy Nikiszowcu. Wyrazista osobowość i charakterystyczne malarstwo sprawiły, że Wróbel jest stawiany w jednym rzędzie z Teofilem Ociepką i Erwinem Sówką.

Z kolei na twórczość Justyny Matysiak, jednej z najciekawszych przedstawicielek polskiego art brut, składają się rysunki wykonane cienkopisami z transparentnym tuszem. Artystka inspiruje się ilustracjami książkowymi, z których czerpie motywy graficzne. Przetwarzając je, wykonuje konturowe rysunki wypełnione drobnymi, zachodzącymi na siebie liniami.

MIĘDZY MONTMARTRE’EM A MONTPARNASSE’EM

Wystawa „Między Montmartre’em a Montparnasse’em. Dzieła artystów z ziem polskich, działających w Paryżu w latach 1900–1939, z kolekcji prywatnych” to opowieść o buntownikach i indywidualistach, którzy znaleźli się na przełomie XIX i XX wieku w Paryżu. Na wystawie jest około 180 prac z zakresu malarstwa i rzeźby. W dużej części są to dzieła, które do tej pory nie pojawiały się na innych ekspozycjach muzealnych. Ich twórcy to zarówno artyści pochodzenia żydowskiego związani z dzielnicą Montparnasse, jak i twórcy kształtujący kolonię polskich artystów we Francji: od Olgi Boznańskiej, Władysława Ślewińskiego i Józefa Pankiewicza aż po przedstawicieli Komitetu Paryskiego.

FOTOPLASTYKON: UDAJMY SIĘ DO WÓD!

Fotoplastykon to wynaleziona przez Charlesa Wheatstone’a maszyna do prezentacji fotografii stereoskopowych. Trójwymiarowe zdjęcia można oglądać w siedzibie Muzeum Śląskiego przy katowickim rynku. Aktualny seans pod tytułem „Udajmy się do wód!” pokazuje początki fenomenu spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu: zarówno w wykwintnych uzdrowiskach, jak i w przestrzeni podmiejskiej.

6 WYSTAW STAŁYCH

Zapraszamy na wystawy stałe, na których znajdują się bogata kolekcja sztuki polskiej od 1800 roku do współczesności oraz pierwsza w Polsce ekspozycja prezentująca niezwykłą twórczość artystów nieprofesjonalnych. W Muzeum Śląskim można zapoznać się również z dwoma wystawami narracyjnymi – Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości oraz Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, z których pierwsza opowiada o głównych trendach w plastyce scenicznej, a druga – o historii Górnego Śląska. Dzięki nietypowej aranżacji wystawy wciągają nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Najmniejsza z ekspozycji – Galeria śląskiej sztuki sakralnej – wpisuje się w program ekspozycji stałych poświęconych historii, kulturze i sztuce Śląska.

WIEŻA WIDOKOWA

Po zwiedzaniu bogactwa głębi Muzeum Śląskiego zachęcamy do spojrzenia na Katowice z innej perspektywy – z tarasu wieży widokowej o wysokości 40 metrów. Z dawnego szybu wyciągowego „Warszawa II” można podziwiać Strefę Kultury oraz panoramę miasta.

• UWAGA! Wieża czynna jest w zależności od warunków pogodowych.

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo EEA GRANTS - logo