Poznaj jury „Konkursu na sztukę”!

Przypominamy, że do 17 września trwa konkurs na jednoaktówkę, do którego zapraszamy zarówno amatorów, jak i osoby zajmujące się pisaniem zawodowo. Praca musi być inspirowana historią lub samą przestrzenią budynku łaźni Gwarek, mieć formę jednoaktówki oraz nie powinna być uprzednio publikowana.  Celem konkursu jest zgłębienie wiedzy na temat dziedzictwa industrialnego oraz rozwijanie umiejętności pisarskich.

W jury konkursu zasiądą:

• Dariusz Chojnacki
  • Agnieszka Kołodziej-Adamczuk
  • dr Karol Makles
  • Miłosz Markiewicz
  • prof. Dariusz Pawelec
  • Piotr Rygus
  • Ingmar Villqist

Warto zaznaczyć, że łaźnia Gwarek niebawem odzyska dawny blask, ponieważ dzięki dofinansowaniu z Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 na zadanie „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach” rozpocznie się rewitalizacja tego obiektu, który ma pełnić funkcję magazynu studyjnego eksponatów związanych z historią przemysłu oraz militariami. W budynku zaplanowano otwartą przestrzeń halową uzupełnioną o dwukondygnacyjne antresole, której główną funkcją jest ekspozycja największych i najcięższych eksponatów wielkogabarytowych, w tym maszyny parowej z huty Baildon oraz elektrycznej maszyny wyciągowej z KWK Rydułtowy.

Oprócz działań infrastrukturalnych projekt zakłada realizację działań miękkich w postaci oferty kulturalno-edukacyjnej, zarówno w trakcie realizacji projektu jak i w okresie trwałości. Jednym z takich działań jest właśnie „Konkurs na sztukę”.

• Termin zgłoszeń upływa 17 września.
  • Zgłoszenie należy przesłać na adres: Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice, z dopiskiem: KONKURS JEDNOAKTÓWKA bądź na adres e-mail: konkursy@muzeumslaskie.pl z dopiskiem w temacie wiadomości: KONKURS JEDNOAKTÓWKA.
  • Werdykt Jury zostanie opublikowany na stronie internetowej Muzeum Śląskiego w terminie do 8 października. Autor zwycięskiej jednoaktówki otrzyma 5 000 złotych!

Do pobrania:

Projekt dofinansowany z Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 w ramach zadania pod nazwą „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach”.

Rewitalizacja dawnej łaźni Gwarek 1 Rewitalizacja dawnej łaźni Gwarek Rewitalizacja dawnej łaźni Gwarek 24

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej